W jaki sposób pomóc osobie, która walczy z depresją?

Moja przyjaciółka ma depresje, jak jej pomóc, jak reagować wtedy kiedy mówi że jest bardzo źle ? Proszę o pomoc
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przy większości depresji konieczne jest podjęcie leczenia farmakologicznego z użyciem leków antydepresyjnych. Niezbędna jest więc wizyta u lekarza specjalisty, ponieważ przy doborze odpowiedniego leku antydepresyjnego powinna zostać uwzględniona postać choroby.

Dzień dobry!

Warto zachować zdrową równowagę pomiędzy wysłuchiwaniem, akceptowaniem smutku, pozwalaniu koleżance na dzielnie się trudnymi emocjami - a pocieszaniem, odciąganiem uwagi od złych myśli, organizowania pozytywnej atmosfery, podsuwania miłych tematów rozmów. Wspieranie opiera się o obydwa te. Może też Pani zapytać samą przyjaciółkę, czego od Pani oczekuje, czego potrzebuje, co jej najbardziej pomaga. Ważne też, żeby wspierać koleżankę w kontynuowaniu opieki lekarskiej - zarówno leczenia psychiatrycznego, jak i uczęszczaniu na psychoterapię.

Pozdrawiam!