W jaki sposób poprawić wygląd brzucha i ud?

Mam 170 cm wzrostu i ważę 69 kg. Nie podoba mi się moje ciało. Mam nieładny brzuch i grube uda, mimo że w roku szkolnym mam zapewniony codzienny wysiłek, dlatego że trenuję. W wakacje staram się biegać, mimo to nie udaje mi się zrzucić zbędnych kilogramów. Mam 15 lat.
15 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Nie napisałaś jak wygląda aktualnie (oraz jak wyglądał w ciągu minionych kilku miesięcy) Twój sposób odżywiania, czy stosowałaś w tym czasie jakieś diety, czy masz szczególną "słabość" do jakichś posiłków. Bardzo ważne są w Twojej sytuacji także wymiary. Jeżeli trenujesz jest duża szansa, że część z Twoich "dodatkowych" kilogramów stanowi tkanka mięśniowa, która waży więcej niż tłuszcz, ale zajmuje mniejszą objętość.
W Twoim wieku nie powinnaś stosować diet ograniczających ilość kalorii, ponieważ organizm potrzebuje substancji budulcowych do rozwoju. Opisze pokrótce model zdrowego odżywiania, który przy dołączeniu aktywności fizycznej oraz cierpliwości daje rezultaty:
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych
(fast foody, masło, margaryna, tłuste smażone potrawy),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne- pieczywo oraz makarony, muesli i ziemniaki.
Zapotrzebowanie kaloryczne należy obliczyć w zależności od aktualnej aktywności fizycznej z nastawieniem na redukcję.

Bardzo dobrze, że jesteś aktywna i trenujesz. Jedna z zalecanych form treningu nastawionego na redukcję to ćwiczenia aerobowe (najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper, itp.) (pamiętaj o rozciąganiu!!!). Inną, bardziej skuteczną formą jest trening interwałowy - dla bardziej zaawansowanych.

Jeżeli nie jesteś zadowolona z poszczególnych partii ciała to równolegle powinnaś dołączyć ćwiczenia: na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute, czy Tamilee Webb, A6W.
Zarówno dieta, jak i treningi wymagają cierpliwości, ale dają rezultaty.

Pozdrawiam serdecznie!