W jaki sposób poprawnie zmienić tabletki?

Witam. Mam 23 lata, regularne cykle. Nie odczuwam niepokojacych objawów, ale chciałabym się upewnić i wyjaśnić sytuację. Wydaje mi się, że nie ma się czym martwic, ale jednak zawsze warto poradzić się ekspertów. Przyjęłam cale opakowanie tabletek (o składzie: 3 mg drospirenonu i 30 mikrogramów etynylestradiolu, preparat złożony jednofazowy) zmieniłam te tabletki (o składzie 0,250 mg Norgestimatum, 0,035 mg Ethinyloestradiolum). Zaczęłam opakowanie w przerwie (w drugim lub trzecim dniu przerwy). Przez 21 tabletek nie oprawiałam seksu, doszło do niego dopiero w trakcie przerwy miedzy blistrami nowych tabletek (drugim lub trzecim dniu) – dodam, że przerwę tez skróciłam i gdy doszło do stosunku byłam już po dwóch tabletkach z kolejnego blistra. Czy mogło dojść do zapłodnienia, skoro przerwy miedzy tabletkami nie przekroczyły 7 dni? Martwię się najbardziej zmianą jednych tabletek na drugie. Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W opisanym przez Panią schemacie zmiany tabletek, ich działanie antykoncepcyjne zostało zachowane. Wstrzymanie się od współżycia w czasie brania pierwszego blistra nie było potrzebne. Nie powinna się Pani obawiać niechcianej ciąży. W przyszłości lepiej stosować przerwę o długości zalecanej przez producenta tabletek, nie skracając jej.

Pozdrawiam serdecznie!