W jaki sposób poradzić sobie z fobią społeczną?

Prosze o pomoc bo nie chce mi sie zyc.Mam fobie spoleczna w liceum sie leczylam u psychiatry teraz jest lepiej mam 25 lat pracuje ale mam problem z tym ze przez fobie ludzie np. Pracodawcy postrzegaja mnie jak glupkowata albo nieogarnieta dlatego ze jestem niepewna siebie i zle traktuja. Czasem ze stresu nie rozumiem co sie do mnie mowi i prosze o powtorzenie albo powiem cos glupiego. Trudno mi cos zapamietac od razu bo mnie lek rozprasza. Czy tacy ludzie jak ja zyja tylko po to zeby sie meczyc?

Dzień Dobry Pani,

Proszę Panią, to jak myślimy o samym sobie, to takie mamy wyobrażenie, że tak też widzą nas inni.

I to jest tylko nasze wyobrażenie.

Ludzie z otoczenia osobistego, bądź zawodowego, zazwyczaj postrzegają nas inaczej, niż my sami siebie, postrzegają nas o wiele pozytywniej, niż my sami mamy o opinię o sobie.

Aby radzić sobie i poradzić z fobią, wskazane jest, żeby radzić sobie z tym lękiem, poprzez wchodzenie (nie wycofywanie się) w dane, niepokojące sytuacje, pomimo lęku i pozwalać sobie na takie poczucie tego lęku.

Sugeruję Pani zacząć od metody małych kroków i nagradzać siebie za każdy mały sukces.
Wielcy tego świata też zaczęli od małego kroku.

Gdyby Pani zechciała bardziej "rozprawić się" z lękiem, to zachęcam Panią do podjęcia terapii poznawczo-behawioralnej.
Mogłaby Pani dotrzeć do prawdziwej przyczyny Pani lęków.i tym sposobem wpłynąć na zdecydowaną poprawę jakości życia.

Zapraszam serdecznie Panią do kontaktu,
Życzę Pani radości z codzienności,
Irena Mielnik-Madej

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem. Lęk społeczny pojawia się dość często, każdy z nas czasem odczuwa niepokój w kontaktach z innymi ludźmi. Czasem odczuwamy lęk na przykład przed oceną gdy nie jesteśmy pewni swoich kompetencji, gdy zależy nam na dobrej opinii, gdy nie wiemy jak zostaniemy ocenieni. U niektórych osób, jak w Pani przypadku, lęk jest zbyt silny i występuje zbyt często, stał się nieadaptacyjny. Bardzo dobre efekty przynosi terapia w nurcie behawioralno- poznawczym. Warto podjąć psychoterapię, tak aby zmienić schematy myślowe, nabrać pewności siebie, podnieść samoocenę, uwierzyć we własne możliwości, nauczyć się radzić sobie z lękiem. Przesyłam link do strony gdzie znajdzie Pani placówki NFZ:
https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne
Pozdrawiam serdecznie.

Witam Panią. Odpowiadając na pytanie z końca Pani postu myślę, a nawet jestem przekonany, że jest możliwe poprawienie jakości Pani życia. Napisała Pani o leczeniu psychiatrycznym. Brakuje mi informacji na temat kontaktu i pracy z psychologiem. Jest taki nurt w terapii, który nazywa się poznawczo-behawioralny. Praca w tym nurcie daje bardzo dobre rezultaty w leczeniu różnego rodzaju fobii. Dodatkowo psycholog może Pani pomóc wypracować sposób bezpiecznego informowania otoczenia o tym co się dzieje z Pani funkcjonowaniem. Jeśli do tej pory nie korzystała Pani z pomocy psychologa bardzo Panią do tego zachęcam. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Witam Panią
Fobia społeczna jest w pełni uleczalna.
Przyczyny fobii społecznej leżą
głębiej, nie tyle w ciele, co w duszy.
Zatem pomocy potrzebuje również Pana dusza.
Cierpienia duszy trudno wyleczyć samymi
środkami farmakologicznymi.
Powinna Pani też wiedzieć, że leczenie
farmakologiczne nie leczy fobii społecznej
i nie rozwiązuje Pani problemów,
jedynie tłumi objawy.
Wiem, że trudno Pani sobie wyobrazić życie
bez lęku, ale to jest naprawdę możliwe i realne.
Jeżeli chce Pani skutecznie pozbyć się problemu
i wyleczyć z fobii i zaburzeń lękowych,
to zachęcam do skorzystania z psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
choroby ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Dlatego zachęcam Panią do psychoterapii,
która pozwoli Pani spojrzeć na siebie i innych ludzi
z odpowiedniej perspektywy, a także wzmocnić
poczucie własnej wartości i nawiązać właściwe
relacje z ludźmi.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu ze mną.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Pisze Pani o trudnościach w codziennym funkcjonowaniu spowodowanym zdiagnozowaną wcześniej fobią społeczną. W pracy jest Pani ciężko współpracować z innymi. Różnego rodzaju lęki i obawy dezorganizują Pani życie. Wizyty u psychiatry pomogły w zdiagnozowaniu problemu i wstępnym polepszeniu funkcjonowania, jednakże by w pełni walczyć z trudnościami zalecałabym spotkania z psychoterapeutą. Regularne sesje ze specjalistą będą pomocne w zmianie uciążliwych schematów reagowania.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA