W jaki sposób poradzić sobie z postępującą anemią po ciąży

Witam. W ciazy mialam silna anemie. Pol roku temu urodzilam dziecko, ale anemia dalej sie utrzymuje I jest coraz gorzej. Bole glowy, mroczki przed oczami, do tego dochodza zawroty glowy I ostatnio bole glowy I kosci. Cisnienie nie przekracza 100 / 60 a zawyczaj to 90 / 50 .Nie mam apetytu I waga ciagle spada. Co robic? Co grozi jesli sie tego nie wyleczy?

Magdalena Mroczek

Proszę jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, żeby zdiagnozować przyczynę aniemii i rozpocząć leczenie.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, konieczne jest oznaczenie morfologii krwi z rozmazem oraz wizyta u lekarza rodzinnego, ktory zleci odpowiedni preparat w zależności od wyniku. Istotne znaczenie ma dieta bogata w żelazo i witaminę b12. Pozdrawiam

Konieczna jest dokładna analiza co jest przyczyną anemii i jeśli zajdzie konieczność to suplementacja żelazem. Z produktów, które zawierają najlepiej przyswajalne żelazo to czerwone mięso, potem białe i ryby. Mięso zawsze proszę jeść w obecności warzyw ponieważ wit. C poprawia przyswajalność. 1 godz przed i po posiłku proszę nie pic kawi i herbaty ponieważ teina i kofeina również blokują przyswajalność. z produktów roślinnych najlepsza jest komosa ryżowa i canihua - kupi je Pani w sklepach ze zdrową żywnością. Canihua oprócz żelaza ma dużą zawartość kwasu foliowego - powinna go również Pani suplementować (nie tylko zapobiega wadom cewy nerwowej u dziecka, ale wspomaga tworzenie się krwinek czerwonych).

Dzień dobry. Zmniejszone wchłanianie żelaza przez organizm może być skutkiem m.in: diety ubogiej w żelazo, nieprawidłowego odżywiania, alkoholizmu, wegetarianizmu i przewlekłych biegunek. Zwiększona utrata żelaza może być wywołana np. obfitymi miesiączkami, krwawieniem z przewodu pokarmowego. Najlepszymi źródłami żelaza w diecie są: podroby, suche nasiona roślin strączkowych (groch, fasola, soczewica, cieciorka),drób, ryby, jaja, produkty zbożowe (płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty, makaron pełnoziarnisty), niektóre warzywa (buraki, boćwina, groszek). Zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego mogą być źródłem żelaza. Jednak żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych (np. mięso, podroby, wędliny, jaja) jest lepiej przyswajana przez nasz organizm. Jeśli nie ma przeciwwskazana zalecam spożywać żelazo pochodzące z różnych źródeł. Wówczas stan zdrowia powinien się szybciej poprawić. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska