W jaki sposób pozbyć się lęków i odzyskać pewność, zaufanie?

Witam, po nieudanym związku, w którym zostałem zdradzony ok.6lat temu nie potrafię zaufać kobiecie. Od trzech miesięcy spotykam się z dziewczyną, która jest atrakcyjna i budzi zainteresowanie u innych mężczyzn. Nosi krótkie spódniczki i lubi kontakty z mężczyznami, co powoduje u mnie straszną zazdrość i obawę, że ponownie dojdzie do zdrady. Jest to bardzo męczące dla mnie i na pewno dla niej. W jaki sposób pozbyć się lęków i odzyskać pewność i zaufanie? Marzę o rodzinie, a to mi w tym nie pomaga

Witam, zdradziła Pana partnerka. Wciąż przeżywa Pan swoją przeszłość, mimo że minęło już 6 lat. Nie umie Pan nikomu zaufać, ponieważ boi się zranienia, martwi się o kolejne związki. Dopóki nie zacznie Pan żyć przyszłością a nie przeszłością, wciąż będzie mieć Pan wątpliwości. Rozstanie z partnerem to doświadczenie, które może nieść ze sobą refleksję co w przyszłości robić aby kolejny związek był bardziej udany. Wiele osób ma przykre doświadczenia związane z rozstaniem, ważne jak do tego podejdziemy. Czy zatrzymamy się na tym etapie nie ryzykując kolejnych porażek ale i niczego nie przeżywając, czy pójdziemy dalej aby zbierać nowe doświadczenia, nie zawsze pewnie radosne, w drodze do własnego szczęścia. Proszę skorzystać z psychoterapii. Warto porozmawiać o Pana celach, o zazdrości która się pojawiła w odniesieniu do partnerki. Bez zaufania trudno jest stworzyć w pełni satysfakcjonujący związek dla obojga bliskich sobie osób. Pozdrawiam

Witam,

Doświadczenie zdrady to przeżycie, które na długo pozostaje w człowieku. Towarzyszą temu silne negatywne emocje, często spadek poczucia własnej wartości (poczucie bycia gorszym) oraz lęk przed tym, że po raz kolejny ktoś zrani w taki sam sposób. Przez to wszystko zaufanie do innych automatycznie maleje, a w szczególności do osób przeciwnej płci. Zdradzona osoba boi się wejścia w nowy związek, ponieważ obawia się zdrady ze strony partnera/partnerki albo swojego nastawienia, które może zniszczyć związek.
To bardzo trudne zmienić swoje podejście do relacji damsko-męskich po traumatycznym przeżyciu, jakim jest zdrada przez ukochaną osobę. Jednakże warto zgłosić się na psychoterapię, aby dać sobie szansę na zmianę sposobu myślenia i doświadczania niektórych rzeczy.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA