W jaki sposób przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Witam. Mam 19 lat. Miesiączkuje od 7 lat. Nigdy nie byłam u ginekologa. Jak przygotować się do pierwszej wizyty u tego lekarza? O czym powinnam pamiętać przed wizytą?

Lek. Paweł Szadkowski

Lekarz zapyta kiedy była pierwsza miesiączka, jak długie ma Pani cykle, ile dni trwa krwawienie, czy jest ono bolesne, obfite, normalne. Może zapytać o to, czy Pani współżyła, o ciąże i poronienia. Czasem ginekolog wynokuje również badanie piersi.
Przed badaniem ginekologicznym warto pamiętać o podmyciu się (w domu) i opróżnieniu pęcherza moczowego, żeby mieć większy komfort.
Lepiej nie wybierać się do ginekologa podczas miesiączki - to ułatwi badanie i zwiększy Pani komfort.