W jaki sposób przytyć 10 kg?

Jak przytyć 10 kg? Co jeść ? Mam 15 lat, 173 cm i 45 kg. Uprawiam codziennie sport... zawsze po jedzeniu chce mi się tańczyć. Bardzo chciałam właśnie przytyć, bo wyglądam jak anorektyczka... Byłam u lekarza z tą tarczycą, bo mam chorą powiedział, że muszę dużo jeść, ale nwm jak zdrowo jeść pomóżcie mi błagam. Pozdrawiam :)))

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim warto zwiększyć liczbę posiłków dziennie - w ten sposób łatwiej będzie dostarczyć większą ilość energii.
Dobrze również zadbać o kaloryczne, ale zdrowe przekąski - orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika.
Spośród produktów zbożowych dobrze byłoby wybierać pieczywo mieszane i jasne, biały ryż i makaron pszenny. Do deserów i śniadań na bazie jogurtu, wskazany jest dodatek płatków owsianych i kukurydzianych.
Jako dodatek do zup i kremów wskazana jest śmietanka i śmietana.
Spośród źródeł białka, zaleca się spożycie chudego mięsa, tłustych ryb morskich( obfitują w cenne dla zdrowia kwasy omega 3), produktów mlecznych, w tym jogurtów, kefirów, sera twarogowego, sera żółtego i mozarella.
Cennym dodatkiem do przyrządzonych posiłków są oleje roślinne - oliwa z oliwek, rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, lniany- w ilości ok 2- 3łyżek dziennie, na surowo.
Warto pamiętać, że wzmożona aktywność fizyczna, zwiększa wydatkowanie energii. Zalecana w tym przypadku energetyczność codziennej racji pokarmowej wynosi ok 2400 kcal.