W jaki sposób schudnąć kilka kilogramów?

Witam,

jeśli chodzi o odpowiedzi na pytania, to: 1.Podaj swoją masę ciała, wiek, płeć, tryb życia oraz stopień aktywności fizycznej. 53kg, 15, kobieta, aktywność w sumie żadna, tryb życia śpiąco-siedzący 2.Czy wcześniej podejmowałeś/aś próby odchudzania się? Jakie diety stosowałeś/aś? Nie było takich prób, nigdy nie miałam problemów z wagą. 3. Czy w Twojej rodzinie występuje otyłość lub nadwaga? Nie 4.Czy byłeś/aś u lekarza, aby wykluczyć chorobowe przyczyn wystąpienia otyłości? Nie. 5. Podaj swój przykładowy jadłospis (najlepiej dwudniowy 1 dzień powszedni, 1 dzień z weekendu wraz z rodzajem posiłku, godziną, napojami oraz wielkością porcji). Dzień powszedni: śniadanie ok. 8- kanapki z serem i szynką i sok obiad ok13-np. naleśniki; kolacja - z reguły nie jem, jeśli już to albo kanapki . 6.Czy chorujesz na choroby przewlekłe? Nie.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

z BMI (wskaźnika masy ciała) wynika, że nie masz nadwagi ani otyłości. Twoja waga jest jak najbardziej w normie. Nie powinnaś się więc odchudzać, szczególnie w Twoim wieku. Jest to bowiem czas, kiedy Twój organizm jest w fazie dojrzewania i zachodzi w nim wiele zmian m.in. hormonalnych, w budowie ciała i jego masie. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białek, tłuszczy, węglowodanów), witamin oraz składników mineralnych, a także odpowiedniej ilości energii zawartych w pożywieniu.

Powinnaś zwrócić uwagę, czy prawidłowo się odżywiasz, wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe. Dzięki temu w przyszłości nie będziesz miała problemów z nadwagą i otyłością oraz z chorobami z nimi związanymi.

Przede wszystkich spożywaj 4-5 posiłków w ciągu dnia, w odstępach czasu, co 3-4 godziny. Posiłki powinny być jedzone powoli, aby organizm mógł się nasycić. Nie przejadaj się. Pamiętaj też o śniadaniu, które jest bardzo ważne, aby przyspieszyć tempo metabolizmu na cały dzień, poprawić koncentrację i pamięć.

Dbaj o to, aby w każdym posiłku znajdował się złożony produkt węglowodanowy. Będą to produkty pełnoziarniste: kasze, pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty lub warzywa strączkowe. Ważne jest także dostarczanie 5 porcji warzyw w ciągu dnia. Przynajmniej 2 razy w tygodniu zjadaj ryby. Codziennie spożywaj chude produkty mleczne: mleko 1,5 %, chude lub półtłuste sery twarogowe, od czasu do czasu ser żółty (uważaj, bo jest tłusty), maślanki, kefiry i jogurty naturalne. Zwróć uwagę na to, aby produkty nie były smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a Twój organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Powinnaś też unikać takich produktów jak: fast- foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciast, ciasteczka, słodkie i gazowane napoje oraz gotowe dania. Możesz je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.

Pamiętaj też o aktywności fizycznej, która szczególnie w Twoim wieku jest niezbędna dla zdrowia. Codziennie uprawiaj sport, minimum przez 30 minut. Oprócz lekcji wf, ćwicz w domu, na zajęciach dodatkowych czy na dworze.

Pozdrawiam.