W jaki sposób schudnąć po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Pół roku temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, stosowałam je ok. 11 lat i przytyłam już ok. 14 kg. W tym czasie próbowałam różnych diet, woda w organizmie mi się zatrzymuję i puchnę. Jak mogę odchudzić się?
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Aby ustalić przyczynę Pani niepowodzeń z odchudzaniem oraz przyczynę braku skuteczności diet odchudzających należałoby ustalić kilka bardzo istotnych faktów: wiek, wzrost, waga, wymiary, aktualny sposób odżywiania oraz stopień aktywności fizycznej, odżywianie oraz aktywność fizyczna w ostatnim okresie czasu - w tym stosowane diety (kiedy, jak długo, z jakim efektem).
Nie znając tych informacji nie można odnieść się do Pani problemu indywidualnie.
W związku z problemem ze zrzuceniem wagi, mimo stosowania się do zaleceń warto zwrócić uwagę na stan zdrowia. Myślę, że dobrze byłoby, aby zrobiła Pani sobie badania podstawowe, w tym hormony tarczycy. Niedoczynność tarczycy ma to do siebie, że organizm zatrzymuje wodę, metabolizm ulega spowolnieniu, masa ciała wzrasta i dużo trudniej jest schudnąć.
Jeżeli wyniki badań są/będą prawidłowe należy zwrócić uwagę na dostosowanie się do zdrowej diety. Regularne spożywanie posiłków w połączeniu z aktywnością fizyczną i odrobiną cierpliwości powinny dać efekty. Zapotrzebowanie energetyczne należy obliczyć dla wzrostu, wagi,wieku oraz stopnia aktywności fizycznej i odpowiednio zmodyfikować w nastawieniu na redukcję wagi.
Pozdrawiam serdecznie!