W jaki sposób się bada zapalenie miazgi zęba?

W jaki sposób można wykryć czy doszło do zapalenia miazgi zęba? Jakie są potrzebne do tego badania?

Dzień dobry,
miazga zęba otoczona jest zębiną i szkliwem. Nie możemy jej po prostu obejrzeć czy zbadać. Badamy reakcje miazgi na bodźce zewnętrzne i z intensywności reakcji lub jej braku możemy wyciągnąć wnioski dotyczące stanu miazgi.
Służą do tego testy termiczne ( reakcja na ciepło i na zimno), test elektryczny oraz opukiwanie. Całkowity brak reakcji jest często dowodem na obumarcie miazgi. Silne, bólowe sensacje potwierdzają diagnozę zapalenia miazgi. Należy jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których nie ma jednoznacznych oznak stanu zapalnego.
Zęby w trakcie wyżynania często nie reagują na test elektryczny, zęby nadwrażliwe lub po leczeniu paradontozy mogą bardzo boleć przy teście na zimno. Doświadczony lekarz potrafi z całego zespołu reakcji, biorąc pod uwagę zmiany widoczne na zdjęciu rentgenowskim, wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Przede wszystkim konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym - wywiad, badanie wewnątrzustne oraz RTG. Na podstawie przeprowadzonej diagnostyki lekarz stwierdzi czy doszło do zapalenia miazgi i wdroży właściwe leczenie.