W jaki sposób skutecznie przytyć przy cukrzycy?

Witam!

Ponownie wracam z tematem - jak przytyć przy cukrzycy. Udzielę więcej informacji o sobie, by móc uzyskać bardziej wyczerpującą poradę. Od dwóch lat choruję na cukrzycę typu I, czyli na cukrzycę insulinozależną. Przed zachorowaniem na cukrzycę ważyłem 77 kilo, a w momencie zachorowania w ciągu tygodnia spadłem do wagi 64 kilo, muszę przyznać, że jest to dla mnie znaczny problem, ponieważ mam 26 lat i 175 cm wzrostu i ta waga nie powinna być "kogucia". Zdarza mi się przytyć parę kilo, ale i co z tego, w momencie dojścia do 70 kilo przychodzi taki okres, że z powrotem wracam do wagi wyjściowej, czyli 64, 65 kilo.

Staram się odżywiać prawidłowo i zdrowo, czyli ryż, kasza, zero smażonego, gotowane piersi z kurczaka, tuńczyk, warzywa, owoce, czyli wszystko to, co powinno sprzyjać wzrostowi wagi. Niestety tak nie jest, może moim problemem jest to, że moja praca jest zmianowa, nie ma mowy zawsze o regularnych posiłkach, gdyż jestem poza domem 12 godzin. Jestem osobą bardzo energiczną zarówno w pracy, jak i w domu, tak że nie ma mowy np. o braku ruchu. Dodam, że stosuję analog insuliny, a nazwy nie wymienię z wiadomych względów, ilość jaką sobie podaję w ciągu doby tj. ok. 25 jednostek, na noc inną insulinę długo działającą 22 jednostki.

Spożywam ok. 3-5 posiłków dziennie: standardowo na śniadanie - pieczywo ciemne ok. 6 kromek z polędwicą z kurczaka lub inną podobną wędliną, do tego jogurt, obiad - ryż, kasza 100-150 gramów, pierś z kurczaka lub duszone mięso, tuńczyk, kolejne posiłki są to tzw. przekąski, jest ich dość sporo, bo po prostu dojadam owoce, sałatki itp. Nic to nie pomaga i tak jak mówiłem, jak waga pójdzie w górę, to zaraz spada. Myślałem o jakichś odżywkach na siłownię, ale wydaje mi się, że nie mogę. Pytając się diabetologa, odpowiedział mi a po co mi odżywki, tak że w naszym kraju ciężko jest uzyskać jakąś fachową poradę, gdyż wizyta u niego ogranicza się tak jak w moim przypadku do wypisania recepty.

Tak że proszę o pomoc, może w ułożeniu posiłków, ile gramów i jak mają wyglądać, czyli z czego się składać, może co jeszcze o odżywkach, czy mogę je brać? A jak tak to jakie, czy na jakiej bazie one mają być. Proszę o jakąś fachową poradę, bo zaczyna mnie to już męczyć. Dodam jeszcze, że palę papierosy około paczki dziennie, alkohol okazjonalnie. Czekam na jakąś poradę. Dziękuję i pozdrawiam:)

Witam serdecznie!

Produktów stosowanych przez sportowców nie polecam i to zarówno zdrowym, a już cierpiącym na choroby przewlekłe tym bardziej. Jest to ingerencja chemiczna. Ale wybór należy oczywiście do Pana.

Jeżeli chodzi o zwiększenie masy ciała, to niestety trzeba doprowadzić do nadwyżki kalorii - albo poprzez zwiększenie ich w spożywanej diecie, albo przez zmniejszenie ich utraty w ciągu doby, albo połączenie obu punktów jednocześnie. Natomiast wprowadzane zmiany na pewno nie mogą być drastyczne i stanowić zagrożenia dla zdrowia. Tak jak z chudnięciem - potrzebny jest czas, przyrost masy ciała powinien być stopniowy i powolny.

Poniżej kilka przykładowych artykułów, proszę je uważnie przeczytać i spróbować zastosować na co dzień:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-niedowage
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-mase-miesniowa
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-dla-mezczyzn.

Proszę również pamiętać, że niewyrównana cukrzyca może być powodem utraty masy ciała.

A jeżeli chodzi o palenie papierosów, to podobnie jak kawa, przyspieszają metabolizm, nie mówiąc już o szkodliwości dla zdrowia.

Życzę Panu powodzenia i wytrwałości. Dla osób szczupłych przybieranie na wadze to tak samo ciężka praca jak dla otyłych chudnięcie.

Pozdrawiam