W jaki sposób stosować leki na nadciśnienie Nebicard i Tolucombi?

Witam serdecznie. Mam taki oto problem: Otóż biorę leki na nadciśnienie: rano - Nebicard 5 mg (1 tabletka) i wieczorem - Tolucombi 80 mg/12,5 mg (1 tabletka). Problem jednak w tym, że kardiolog ( do którego jakiś czas temu mój lekarz rodzinny - internista mnie wysłał i którego co jakiś czas odwiedzam) każe mi brać wspomniane wyżej leki tak, jak napisałem. Natomiast mój lekarz rodzinny (internista), do którego chodzę aby leki przedłużać, na moją informację, jak zażywam leki powiedział mi niedawno te słowa: "w żadnym wypadku, trzeba brać odwrotnie, czyli Tolucombi 80/12,5 mg rano, a Nebicard 5 mg wieczorem". I w związku z tym mam pytanie: jak właściwie powinienem robić, aby było to najkorzystniejsze dla mojego zdrowia? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Roman, 55 lat.

Dzień dobry.Oba powyższe schematy sa dopuszczalne,ale biorąc pod uwagę mechanizm działania obu leków najlepiej obydwa wziąć rano(Nebicard jest beta blokerem i głównie działa poprzez hamowanie układu współczulnego,który jest najbardziej aktywny od rana,z kolei Tolucombi zawiera moczopędny hydrochlorotiazyd,stąd lepiej żeby szczyt jego działania nie przypadał na noc).

Pozdrawiam.