W jaki sposób stwierdza się upośledzenie umysłowe?

Jakie badania zrobić żeby wykryć ,potwierdzić upośledzenie umysłowe u dorosłej osoby ?

Witam, jestem neurologopedą, nie wiem czy odpowiem precyzyjnie, ale po pierwsze radziłabym udać się na badanie do psychologa. Skąd przypuszczenie, o upośledzeniu umysłowym u osoby dorosłej? Jeżeli osoba, o której Pani pisze ma upośledzenie umysłowe, to ten stan powinien być rozpoznany dużo wcześniej, nie można mieć upośledzenia dopiero w wieku 26lat. Jeżeli teraz pojawiły się jakieś problemy, to mogą one wynikać np. z powodu uszkodzenia funkcji poznawczych, stąd należy udać się do lekarza neurologa, a następnie na badanie do psychologa lub neuropsychologa. Bardzo mało informacji zawarła Pani w swoim pytaniu, dlatego też nie mam możliwości bardziej precyzyjnej odpowiedzi, zalecam diagnostykę.