W jaki sposób stwierdzić obecność tętniaka mózgu?

Witam. Czy przy badaniu stanu świadomości(przytomny) , OUN(zorientowany) objawów oponowych(ujemne) , objawu Romberga(ujemny) i próby palec -nos(ujemna) , można stwierdzić obecność tętniaka mózgu? i czy jakkolwiek jego obecność mogłaby dać wznaki podczas badania (ogólnie mówiąc nie podłóg moich wyników)

Witam serdecznie,

Prawidłowy wynik badania przedmiotowego, który Pani przedstawiła, nie wyklucza obecności tętniaka naczyń mózgowych. Około 4% tętniaków wykrywa się przypadkowo. Najczęściej o tętniaku dowiadujemy się, gdy pęka i powoduje krwotok podpajęczynówkowy (88%), którego objawami są: nagły silny ból głowy, często opisywany przez chorego jako najsilniejszy w życiu; nudności, wymioty; utrata przytomności; napad drgawek; ubytkowe objawy neurologiczne, tzn. brak jakiejś funkcji, np. niedowład kończyny; sztywność karku; światłowstręt. Objawy guza mózgu daje około 8% tętniaków: niedowład kończyn, zaburzenia ruchów gałek ocznych, poszerzenie źrenicy, ubytki pola widzenia, opadnięcie powieki. W celu stwierdzenia obecności tętniaka wewnątrzczaszkowego konieczne jest wykonanie badania, które go zobrazuje: angio-TK (z podaniem kontrastu), angio-MR (bez podania kontrastu), DSA (złoty standard, z podaniem kontrastu w znieczuleniu ogólnym).

dr n. med. Joanna Urbanowska
specjalista neurochirurg
www.joannaurbanowska.pl