W jaki sposób uczyć się efektywniej?

Co zrobić żeby szybciej wchodziła mi do głowy nauka? Czasami godzinami siedzę nad książkami a po 30 min nic nie pamiętam..Niedługo matura przede mną..Pozdrawiam

Mgr Blanka Serafin-Juszczak

Efektywnej nauce nie sprzyja ani nadmiar stresu ani relaksu. Nie wystarczy samo siedzenie nad książką, ani pobieżne czytanie by wszystko zapamiętać. Proszę spróbować wiązać nowe informacje z dotychczasową wiedzą, wytłumaczyć sobie (lub komuś) trudniejsze zagadnienia, sporządzać notatki, używać kolorowych zakreślaczy lub czytać na głos – w zależności od tego, co najbardziej ułatwia Pani naukę, czy jest Pani np. wzrokowcem. Nie należy uczyć się kilka godzin bez przerwy – są one niezbędne dla regeneracji. Pomocne może być podzielenie materiału na mniejsze partie oraz – co najważniejsze – intensywne kilkakrotne powtarzanie każdej części, a pierwszą powtórkę warto zaplanować już następnego dnia.
Do matury zostało jeszcze trochę czasu, może warto zapisać się na kurs zapamiętywania.
Jeśli nadal będą Panią niepokoić pewne objawy – np. zauważy Pani zdecydowanie gorszą koncentrację lub problemy z pamięcią niewystępujące wcześniej – doradzam wizytę u lekarza.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

To co lubi nasz mózg, to zabawa. Zachęcam, by bawić się nauką. Pisać, rysować, odśpiewywać materiał, tworzyć wierszyki, wykorzystywać mnemotechniki. Warto wejść na tę drogę, efektywnego uczenia, bo chociaż początkowo wydawać się może dziwaczna i trudna (a nawet czasochłonna, jak wszystko co nowe), to z czasem przynosi radość i dość szybko efekty. Siedzenie godzinami to nie jest żaden sposób, a tylko powoduje frustrację. Częściej a mniej - oto jedna z zasad. Jest wiele sposobów, sporo tego również w internecie, warto "wygooglować", wiele znajdzie Pani w sieci i podpatrzy. A może doświadczy Pani i nauczy się uczyć na jakiś warsztatach?
Miłej i przyjemnej nauki.