W jaki sposób uniknąć zakażenia wirusem HIV?

Poznałem osobę zarażoną wirusem HIV. Osoba ta jest poddawana terapii antyretrowirusowej i poziom wirusa we krwi jest prawie niewykrywalny. Nie ukrywam, że posiadam wiedzę na temat wirusa HIV, ale chciałbym się dowiedzieć jak ustrzec się od zakażenia, czy ryzykowne jest całowanie się, jak z seksem oralnym i analnym. Obydwoje jesteśmy chłopakami i chcemy kontynuować spotykanie się, jednak też mam obawy, dlatego chciałbym się zapytać o poradę. Dziękuję.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam! Całkowitą ochronę przed zakażeniem wirusem HIV zapewnia tylko unikanie sytuacji, w których można się tym wirusem zakazić - czyli unikanie kontaktu z krwią, spermą, śluzem szyjkowym, preejakulatem, błoną śluzową osoby zakażonej. Prowadzi do tego unikanie kontaktów seksualnych z przypadkowymi lub zakażonymi osobami oraz abstynencja od narkotyków przyjmowanych dożylnie. Największe ryzyko zakażenia istnieje w przypadku stosunku analnego - u biernej strony (ok. 50/10.000 eksponowanych osób), mniej w przypadku czynnego stosunku analnego (6-7os/10000), stosunek oralny jest bardziej niebezpieczny dla osoby biernej. Pocałunek stwarza relatywnie niewielkie ryzyko - zakażenie jest możliwe tylko przy istnieniu uszkodzeń w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Szacuje się także, że do przeniesienia wirusa potrzeba około pół litra śliny. Ryzyko zakażenia jest znacznie zmniejszone przez używanie prezerwatyw - inne eliminuje go całkowicie, ale redukuje o ok. 85-90%. Pozdrawiam serdecznie!