W jaki sposób uświadomić osobę, że problem alkoholizmu u niej wrócił?

Moja mama jest alkoholiczka. Rok temu przeszła terapie i postanowiła skończyć z nałogiem. Niestety po okresie około roki od zerwania z nałogiem zaczela częściej sięgać po alkohol. Kiedy rozmawiamy z nią mowi ze nie ma problemu i ze to tylko przejściowe oraz nie chce udać sie na terapie ani nie chce nawet słuchać o lekach typu antikol (który miała przepisany przez lekarza na pierwsze dwa miesiące) czy tzw. Wszywka. W jaki sposób porozmawiać z nią aby przekonać ją, ze problem powrócił?

Witam. Jednym z głównych cech alkoholizmu jest mechanizm iluzji i zaprzeczeń, który w przypadku Pani mamy może być jeszcze silniejszy, ponieważ miało być dobrze... Trzeba wykazać się wielką delikatnością i wytrwałością. Ponieważ jednak Mama już zna swój problem, istnieje możliwość, że przyzna się, przynajmniej sama przed sobą, że nałóg powrócił (co zresztą niestety często się zdarza). Może na początek podrzuci Pani mamie jakąś książkę na temat uzależnień albo adres forum internetowego? Pani też polecam np. stronę https://klinika.osrodek-oaza.pl/oferta/uzaleznienie-od-alkoholu/jak-pomoc-alkoholikowi/
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam, proszę porozmawiać z mamą, okazać wsparcie, zapytać jak mogą Państwo pomóc. Osobom bliskim łatwiej jest zauważyć zmiany w zachowaniu osoby uzależnionej. Co Pani mama ma na myśli że "to przejściowe". Czy boryka się z jakimiś problemami, czemu znów sięgnęła po alkohol. Mogą Państwo porozmawiać na ten temat z lekarzem który pomógł Państwa mamie poradzić sobie z uzależnieniem. Pozdrawiam serdecznie