W jaki sposób utrzymać wagę po odchudzaniu?

Witam! Mam 20 lat, mierzę 166 cm a waga oscyluje w granicach 64-66 kg. Od tygodnia zaczęłam stosować dietę. Nie potrafię do końca określić ile kalorii zjadam dziennie, ale jest to ok. 800-1000. Do tej pory codziennie biegałam truchtem 1 km lecz teraz chcę to zmienić na bieganie po schodach. 40 schodów, 40 razy w ciągu 40 minut, podczas dnia robię ćwiczenia na mięśnie brzucha a wieczorem jeżdżę na rolkach przez godzinę. Posiłki staram się jadać o stałych porach lecz z niezależnych ode mnie przyczyn muszą to być tylko 4 posiłki co 3 godziny. Na śniadanie (godz.7:30) jem kanapkę chleba tostowego, chudą wędlinę, czasem jajko. Teraz chciałabym dodatkowo wprowadzić do posiłku jakieś warzywo (połówkę pomidora, marchewkę). Drugie śniadanie (10:30) to zazwyczaj jakiś owoc: 2 kiwi, jabłko (czasem razem z marchewką). Myślę o zamianie tego na jakiś jogurt, gdyż dostrzegam w mojej diecie brak przetworów mlecznych. Obiad (13:30) jest różny, lecz na ogół są to jakieś warzywa (cukinia, bakłażan, sałatka, grecka), makaron albo ryż i jakieś chude grillowane lub smażone mięso. Podwieczorek i jednocześnie kolacja (16:30) wygląda podobnie jak śniadanie. Kanapka chleba tostowego z twarożkiem i dżemem niskosłodzonym (znów tutaj chciałabym dodatkowo wprowadzić jakiś owoc (jabłko, 2 kiwi lub nektarynkę). Staram się wypijać ok. 1,5 litra wody niegazowanej dziennie. Czy tym sposobem uda mi się stracić zbędne kilogramy? Proszę o powiedzenie mi co robię źle i dać jakieś rady, jak zmienić/zmodyfikować moje zasady, aby udało mi się schudnąć (chciałabym ważyć 55-57 kg) a wymarzona waga była trwała?
20 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Pamiętaj, że w odchudzaniu ważna jest zmiana trybu odżywiania i wprowadzenie pewnych zasad na całe życie, bo jeżeli po diecie wrócisz do złych nawyków żywieniowych to duża szansa, że kilogramy wrócą z nawiązką.
Szkoda, że nie wspomniałaś jak jadłaś zanim zaczęłaś stosować dietę.
Generalnie zasady, które stosujesz są dość dobre jednak wymagają kilku korekt. Przede wszystkim powinnaś postarać się dodać ten piąty posiłek - w zależności od pory snu; ok. 3-4 godziny przed snem. Na kolację najlepsze są produkty czystobiałkowe (jogurt naturalny, twaróg, jajecznica).
Dodatkowo ten piąty posiłek zwiększyłby całodniowy bilans kaloryczny. Jeśli aktualnie wynosi on u Ciebie tylko 800-1000 kcal - to zdecydowanie powinnaś go zwiększyć - do ok. 1200-1400 kcal. Zbyt niska podaż energii paradoksalnie utrudni odchudzanie, ponieważ zwolni metabolizm i pozbycie się każdego kilograma będzie o wiele trudniejsze, ponieważ organizm przestawi się na tryb "oszczędzania".
Bardzo dobrze, że jesz regularnie, że starasz się pić dużo płynów, wykluczyłaś cukry proste oraz nadmiar tłuszczów nasyconych (masło, margaryna, produkty smażone, fast foody).
Na koniec kilka uwag: ogranicz makarony oraz smażenie. Warto wprowadzić do jadłospisu także ryby.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia, to bardzo dobrze, że postawiłaś na aktywność fizyczną. Jedyne co mogę dodać - to postarać się rozciągać po jeździe na rolkach.
Powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie!