W jaki sposób wymusić posłuszeństwo u 6-latka?

Jakich slow uzyc do 6 latka zeby sie mnie posluchal zamiast np."jak nie wejdziesz do pokoju to sobie w domu porozmawiamy"?Takie slowa sa zastraszajace.Jednak tylko to dziala na syna.Nie chce tak do niego mowic.Chce inaczej tylko jakie slowa dobrac ?

Witam,
Zgadzam się z Panią - to nie jest dobry pomysł, aby straszeniem wpływać na dziecko.
Niestety (albo na szczęście) nie ma jakiegoś uniwersalnego sposobu skłaniania do posłuszeństwa dzieci.
To, czy dziecko posłucha Pani zależy od wielu okoliczności.
Warto, aby Pani przyjrzała się, w jakich okolicznościach nie słucha się Pani.
Proszę się też zastanowić - o co mu może wówczas chodzić?
Dziecko (także dorosły) "nie słucha się" ponieważ chce zaznaczyć swoją odrębność, poczuć, że ma kontrolę nad swoim życiem.
Może więc czasem nim Pani karze zrobić coś dziecku warto go zapytać - co on chce zrobić w danej sytuacji. Można przedstawić dla niego kilka możliwości i poprosić o wybór.
Pani dziecko chce być niezależne i samodzielne. To chyba lepiej niż ma być zamiast tego posłuszne - choć oczywiście z tą jego niezależnością mogą być związane Pani emocje.
Proszę sięgnąć po książkę Alfie Kohna "Wychowanie bez kari nagród" lub Thomasa Gordona "Wychowanie bez porażek". Na pewno znajdzie tam Pani pomysły na rozmowy z dzieckiem.
Pozdrawiam serdecznie
Artur Brzeziński
Zapraszam na blog:
http://szkolaotymizmu.blogspot.com/

Rozumiem to, że nie chcesz iść, ale ja wychodzę. Liczę do 5, jeśli się nie ubierzesz to wychodzę bez ciebie. Wybór należy do ciebie.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dobór słów zależy od sytuacji. Dobrym sposobem jest dać dziecku wybór między dwiema rzeczami by miało poczucie decyzji, a nam ułatwi zadanie, np pokazujemy dwie sukienki i pytamy założysz czerwoną czy zieloną? Jak nie chce wracać z podwórza do domu dobrym sposobem jest powiedzenie przed końcem zabawy do dziecka: masz jeszcze 10 minut, ja ustawiam stoper (minutnik) i jak zadzwoni to będzie znak, że to już koniec i wracamy. Taka umowa czasem zdziała więcej niż nasze: no to sobie porozmawiamy.
Zapraszam na warsztaty dla rodziców.
Pozdrawiam AM