W jaki sposób zakończyć znajomość z koleżanką?

Witam. Mam 16 lat. Poszłam teraz do liceum, do takiej klasy aby nie było w niej koleżanki z klasy której nie lubię, a ona w gimnazjum się mnie uczepiła i niby się tak kolegowałyśmy. Nie chcę się z nią spotykać, w szkole jej unikam ale niestety do szkoły i ze szkoły wracam z nią :( hmm co zrobić aby się od niej uwolnić i żeby wiedziała że nie chcę się z nią kolegować? Kolegowanie się z nią bardzo źle na mnie działa.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Może najlepszym sposobem byłaby asertywna, szczera rozmowa z koleżanką. Trzeba jednak być na tyle taktowanym, by nie urazić koleżanki i by nie poczuła się odtrącona, gorsza, nieakceptowana. Nie bardzo rozumiem, dlaczego w gimnazjum kolegowałaś się z koleżanką, której nie lubisz, a teraz w liceum tak bardzo jej unikasz? Co się stało? Dlaczego jej nie lubisz? Co to znaczy, że znajomość z nią źle na Ciebie działa? Czy namawia Cię do jakichś aspołecznych zachowań? Jeżeli nie chcesz chodzić z nią do szkoły ani wracać z nią po lekcjach, to powiedz jej, że wolisz wracać sama albo z koleżankami ze swojej nowej klasy. Może masz jakiś poważny powód, dla którego nie chcesz się z nią kolegować? Może Cię skrzywdziła? Również możesz jej o tym powiedzieć, że źle się z tym czujesz i dlatego ją unikasz. A może jest szansa, byście razem zastanowiły się nad rozwiązaniem problemów, jakie Was dzielą?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Z jednej strony mówi Pani że kolegowanie z nią źle na Panią wpływa, a z drugiej że i tak wraca Pani z nią do domu... Pozwala się Pani nadużywać. Proszę zacząć szanować siebie i asertywnie stawiać granice, a nie ulegać. Jej trzeba to po prostu zakomunikować, proszę nie zapominać że ma Pani prawo wracać do domu sama jeśli tak Pani wygodnie i to należy grzecznie ale po prostu powiedzieć koleżance. A.R.