W jaki sposób zorganizować czas dziecka w domu?

Dzień dobry, Moje dziecko ma przewlekłą chorobę i ważne jest, żeby nie chorowało i nie brało leków (rozwija się prawidłowo, choroba jest niewidoczna). Lekarz zalecił nam, by do 5. roku życia córeczka unikała skupisk dzieci. W jaki sposób najlepiej zorganizować Jej ten czas w domu? Z jakich książek skorzystać przy wymyślaniu zabaw i zajęć? Na jakie zajęcia z innymi dziećmi wysłać - zajęcia, które będą rozwijające, ciekawe, ale i zminimalizują ryzyko infekcji? Natalia Ch.

Mgr Adam Horak Psycholog

Nie pisze Pani zbyt wiele o wieku chorobie dziecka i niezbędnych zaleceniach lekarza. Troszcząc się o dziecko nie należy izolować go od środowiska rówieśników. Zażywane leki wystarczająco dobrze chronią organizm, a naturalne obciążenia mogą przynieść mu tyko korzyść. Właściwe zabawy warto skonsultować z najbliższą poradnią psychologiczno-pedagogiczną.

Wśród dzieci nie uniknie infekcji.
Bez dzieci do 5 roku życia? Nie rozwinie niezbędnych kompetencji społecznych i emocjonalnych.
Trudny dylemat, ale trzeba chyba balansować i wybierać mniejsze zło.
Póki dziecko jest małe - do 3 roku życia, skorzysta choćby ze spotkań z jednym, dwoma zaprzyjaźnionymi dziećmi. Od 3 roku życia nic tak nie rozwija, jak wejście w grupę - nie bez powodu to wiek rozpoczynania nauki w przedszkolu.
Co do zabaw w domu, może skorzysta Pani ze wsparcia, porad i pomysłów na tzw. forum rówieśniczym? Zobaczy Pani, czym interesują się i zajmują dzieci w podobnym wieku. Takie forum to kopalnia pomysłów i inspiracji.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/