W jaki sposób zwiększać ilość kalorii w diecie?

Witam, mam 20 lat, 174cm i 47,8kg. Choruję na anoreksję, podjęłam się współpracy z psychologiem jednak nie mam możliwości kontaktu z dietetykiem. Chcę zwiększać ilość kalorii, ale boje się zbyt nagłego przyrostu wagi, efektu jojo i ,,zalania się" tłuszczem. Obecnie zjadam trochę poniżej 1000kcal dziennie(zdrowe produkty). Moja aktywność to ok 30min marszu. Dotąd zwiększyłam kcal o 200 na tydzień i nagle przytyłam 300g. Nie wiem dlaczego tak się stało jeśli jem poniżej zapotrzebowania.

Organizm wyniszczony anoreksja będzie teraz tak reagował - jakby chciał na zapas przetworzyc otrzymane kalorie. To jest absolutnie naturalna reakcja. Proszę kierować się terapią i z dnia na dzień będzie Pani lepiej i bardziej komfortowo funkcjonować. Trzymam kciuki

Witam,
przybrała Pani dlatego, że po długiej fazie GŁODU organizm nagle dostaje to, czego potrzebuje. Dieta 1000kcal, co by to nie było, będzie niedoborowa. Organizm będzie uzupełniał to, czego mu Pani nie dawała przez ostatni czas.. to normalna rzecz.
Ilość kcal na tydzień jest ok, jeśli toleruje to Pani i nie wymiotuje/nie ma biegunek itp.

Widzę u Pani głownie potrzebę pracy z psychologiem.
Przede wszystkim trzeba się będzie nastawić na to, że przybierze Pani na wadze. Ale to nie będzie tłuszcz! Organizm musi uzupełnić braki - nadbudować utraconą tk. mięśniową, nabrać zapasów witamin itp. Czyli odżywi się na tyle, by mogła Pani normalnie funkcjonować. Energia potrzebna jest do wszystkiego: każdego uderzenia serca, na trawienie, oddychanie.. 1000kcal nie starczy nawet na te podstawowe potrzeby, co dopiero mówić o aktywności fizycznej.

300g to dla przeciętnej osoby wahania dobowe. Zjem dziś więcej i nie pójdę to toalety, więcej wypiję ->ważę więcej.

Serdecznie gratuluję, że podjęła się Pani walki z chorobą i życzę sukcesu!
W razie dalszych pytań proszę pisać śmiało:
www.poradnialubczyk.pl