Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 7 5 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

W jaki sposób zwiększyć laktację?

witam jak mogłabym zwiększyć laktację? Mam 3 tygodniowe dziecko karmię ja piersią i dokarmiam butelką, gdyż muszę czekać 6 godzin aby napłyną mi pokarm. Dodam , że dużo pije herbaty, bawarki. Jem też jogurty i zupy mleczne. Chciałabym już odstawić butelkę. Proszę o pomoc w tej sprawie. Za odpowiedź z góry dziękuję
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Mgr inĹź. Weronika Weremko-OszuĹcik
Mgr inĹź. Weronika Weremko-OszuĹcik Dietetyk

Witam, przy tak małym dziecku laktacja dopiero się kształtuje. Pełne piersi, obfite w pokarm występują gdy dziecko lub samemu regularnie odciągamy pokarm i występuje jego nadprogramowa ilość. Przy trzy tygodniowym dziecku normalne jest, że piersi wydają się puste, jednak przystawiając dziecko często do piersi i przy częstym odciąganiu pokarmu ilość pokarmu się zwiększa. Ważne jest picie wody i to w większych ilościach oraz dbanie aby dieta była bardziej kaloryczna, gdyż laktacja to ogromny wysiłek dla organizmu. Według zaleceń zapotrzebowanie kaloryczne kobiety karmiącej wzrasta nawet o 500 kcal. Proszę zadbać o częstsze przystawianie dziecka do piersi lub odciąganie pokarmu laktatorem, dbanie o odpowiednią kaloryczność posiłków i picie znacznych ilości płynów, najlepiej wody.

Witam serdecznie, niech się Pani nie poddaje z karmieniem! - proszę znaleźć w okolicy poradnię laktacyjną i skorzystać z fachowej porady. Karmienie piersią jest najlepszą formą karmienia małych dzieci i niech Pani nie da sobie wmówić, że jest inaczej :)

Mogę dać Pani kilka rad, ale nie jestem fachowcem w tym względzie; -proszę przystawiać dziecko do piersi JAK NAJCZĘŚCIEJ - ssanie, nawet bezowocne, pobudza produkcję mleka (obie piersi) -jeśli posiada Pani laktator, można próbować odciągać pokarm co 2 godzinki -pobudzać obie piersi, nie tylko jedną (lub wymiennie, raz jedna raz druga) -proszę pić dużo czystej wody, minimum 2l dziennie i więcej (nie wlicza się w to herbata i kawa) -nie katować się bawarkami i przetworami mlecznymi - to nie jest tak, że nie ma mleka w diecie to nie ma mleka w piersi (to mit) -jeść różnorodnie i nie eliminować produktów spożywczych bez KONKRETNYCH wskazań, tylko kawa i herbata mogą powodować nadpobudliwość dziecka, więc nie szaleć z używkami -może być tak, że po roślinach kapustnych czy strączkach dziecko dostanie wzdęć - to normalne, można po prostu zmniejszyć ilości tych produktów w Pani diecie, ale nie eliminować

Jeśli nie ma możliwości skorzystania z poradni laktacyjnej (nie mylić z położną/pielęgniarką) proszę poszukać info tutaj:

http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=5&Itemid=44&lang=pl

Pozdrawiam i powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy