Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 2 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

W jaki sposób zwiększyć laktację?

witam jak mogłabym zwiększyć laktację? Mam 3 tygodniowe dziecko karmię ja piersią i dokarmiam butelką, gdyż muszę czekać 6 godzin aby napłyną mi pokarm. Dodam , że dużo pije herbaty, bawarki. Jem też jogurty i zupy mleczne. Chciałabym już odstawić butelkę. Proszę o pomoc w tej sprawie. Za odpowiedź z góry dziękuję
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Odbijanie powietrza po karmieniu piersi

Kiedy dziecko po karmieniu piersią będzie już najedzone, powinniśmy doprowadzić do tego, by mu się odbiło. Jak to zrobić? Obejrzyj nasz film i dowiedz się tego.

Witam,
przy tak małym dziecku laktacja dopiero się kształtuje. Pełne piersi, obfite w pokarm występują gdy dziecko lub samemu regularnie odciągamy pokarm i występuje jego nadprogramowa ilość. Przy trzy tygodniowym dziecku normalne jest, że piersi wydają się puste, jednak przystawiając dziecko często do piersi i przy częstym odciąganiu pokarmu ilość pokarmu się zwiększa. Ważne jest picie wody i to w większych ilościach oraz dbanie aby dieta była bardziej kaloryczna, gdyż laktacja to ogromny wysiłek dla organizmu. Według zaleceń zapotrzebowanie kaloryczne kobiety karmiącej wzrasta nawet o 500 kcal. Proszę zadbać o częstsze przystawianie dziecka do piersi lub odciąganie pokarmu laktatorem, dbanie o odpowiednią kaloryczność posiłków i picie znacznych ilości płynów, najlepiej wody.

umów wizytę 0

Witam serdecznie,
niech się Pani nie poddaje z karmieniem! - proszę znaleźć w okolicy poradnię laktacyjną i skorzystać z fachowej porady. Karmienie piersią jest najlepszą formą karmienia małych dzieci i niech Pani nie da sobie wmówić, że jest inaczej :)

Mogę dać Pani kilka rad, ale nie jestem fachowcem w tym względzie;
-proszę przystawiać dziecko do piersi JAK NAJCZĘŚCIEJ - ssanie, nawet bezowocne, pobudza produkcję mleka (obie piersi)
-jeśli posiada Pani laktator, można próbować odciągać pokarm co 2 godzinki
-pobudzać obie piersi, nie tylko jedną (lub wymiennie, raz jedna raz druga)
-proszę pić dużo czystej wody, minimum 2l dziennie i więcej (nie wlicza się w to herbata i kawa)
-nie katować się bawarkami i przetworami mlecznymi - to nie jest tak, że nie ma mleka w diecie to nie ma mleka w piersi (to mit)
-jeść różnorodnie i nie eliminować produktów spożywczych bez KONKRETNYCH wskazań, tylko kawa i herbata mogą powodować nadpobudliwość dziecka, więc nie szaleć z używkami
-może być tak, że po roślinach kapustnych czy strączkach dziecko dostanie wzdęć - to normalne, można po prostu zmniejszyć ilości tych produktów w Pani diecie, ale nie eliminować

Jeśli nie ma możliwości skorzystania z poradni laktacyjnej (nie mylić z położną/pielęgniarką) proszę poszukać info tutaj:

http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=5&Itemid=44&lang=pl

Pozdrawiam i powodzenia!

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety