W jakich okolicznościach przy antykoncepcji hormonalnej ochrona przed ciążą może nie być zachowana?

3.10.13 w pierwszym dniu okresu wzięłam pierwszą tabl.antykonc.Yaz. Występowały delikatne plamienia. 17.10.13 dostałam kolejny okres, który trwał 7 dni i był bardzo obfity. W niedzielę 27.10.13r. kończą mi się aktywne pigułki i powinnam zażyć 4 tabl. placebo. Czy ochrona przed ciążą będzie zachowana w ciągu tych czterech dni, czy powinnam pominąć placebo i zacząć kolejne opakowanie aktywnych tabletek. Czy to normalne że miałam dwa okresy w ciągu miesiąca?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W trakcie stosowania antykoncepcji może pojawiać się plamienie śródcykliczne. Nie jest to nic niepokojącego. Nie mniej jednak, obfite tygodniowe krwawienie to już pewna patologia i należy poszerzyć diagnostykę w tym kierunku. Odrębną sprawą jest skuteczność terapii antykoncepcyjnej. Jeżeli tylko antykoncepcja przyjmowana była zgodnie z harmonogramem to w okresie przerwy jest Pani chroniona, pod warunkiem rozpoczęcia nowego opakowania.