W jakie zabawy powinno bawić się 2-letnie dziecko?

Czy to normalne ze prawie 2 letnie dziecko . Nie bawi sie w udawane zabawy ,nie bawi sie w piaskownicy ,czasem nie bawi sie zabawkami z przeznaczeniem przewaznie uklada np. kretki na kupke i przenosi z miejsca na miejsce przy tym mowi tylko po swojemu.Tylko caly czas chce sie bawic w chowanego ,ganianego Akuku. Ciagle biega przy tym jest bardzo ostrozny. Ciagle chce sie wyglupiac , gilgotac itp. Bylismy u logopedy i psychologa . Mowia ze syn jest jeszcze maly. Jak mu pomoc zeby nie bylo za Pozn

Mgr Agnieszka Nowak

Szanowni Państwo,
Informacja, którą uzyskaliście Państwo od psychologa, była moim zdaniem słuszna i adekwatna na ten moment rozwoju dziecka. Rozumiem, że zaniepokoiliście się Państwo, że Państwa syn zachowuje się inaczej niż inne dzieci w jego wieku. Do trzeciego roku życia nie myśli się jednak raczej o stawianiu diagnoz związanych z rozwojem psychospołecznym, ponieważ jest to czas intensywnych zmian w rozwoju dziecka i to, co moglibyście Państwo usłyszeć dziś, za dwa miesiące mogłoby być zupełnie nieadekwatne.
Gdyby Państwa wątpliwości się utrzymywały, bądź nasilały, możecie Państwo skontaktować się z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Państwa miejscu zamieszkania.
Serdecznie pozdrawiam!

Dzień dobry. Sposób zabawy, który Pani opisuje jest wręcz typowy dla jego wieku. Przedstawia Pani obraz dobrze funkcjonującego dwulatka. Proszę uzbroić się w cierpliwość, z czasem wejdzie w fazę socjalizacji i zabaw, w których ważny stanie się kontakt i integracja z rówieśnikami. Mniej więcej (dzieci rozwijają się różnie, jest to tzw. rozwój skokowy i bardzo indywidualnie przebiega) około trzeciego roku życia dzieci zwykle nabywają kompetencje społeczne na tyle, by nieco przenieść swoją uwagę z dorosłych na inne dzieci. Do tego czasu proszę gilgotać syna ile razy zachęca i czerpie z tego radość. W tym wieku kontakt z rodzicami czy opiekunami jest dla dzieci najistotniejszym i jeszcze długo będzie w czołówce potrzeb emocjonalnych. Proszę się nie bać, proszę cieszyć się rodzicielstwem!;) Pozdrawiam.

Dzieci w wieku 2lat są bardzo ruchliwe, dlatego lubią zabawy, które je aktywizują. Można zaproponować budowanie z klocków, śpiewanie piosenek,itp.. Z opisu wynika,że wszystko jest dobrze