W jakim czasie od stosunku dochodzi do zapłodnienia?

Witam, ostatnio zastanawiałam się nad tym po jakim czasie dochodzi do zapłodnienia. Ponieważ jak pamiętam z lekcji biologii, nauczycielka powiedziała, że nawet po miesiącu od stosunku. Osobiście w to nie wieżę, ponieważ plemnik żyje kilka dni. Chciałabym odpowiedź od specjalisty, bo już nie wiem czy w szkole uczą prawdy :) Czy to możliwe, żeby plemnik mógł przeżyć i zapłodnić komórkę jajową miesiąc po wprowadzeniu do pochwy? A może jest to jakaś bzdura. Co się dzieje z plemnikiem, który zostaje wprowadzony do pochwy? Siedzi w macicy i czeka na jajeczko? Może tak czekać w nieskończoność? A może po kilku dniach po prostu obumiera i zostaje wydalony? Proszę o odpowiedź

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Do zapłodnienia (czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem) dochodzi minimalnie po około 12-24 godzinach od stosunku.