W jakim czasie po przejściu na dietę wegetariańską może wystąpić anemia?

Dzień dobry, Chciałabym się dowiedzieć w jakim czasie po przejściu na dietę wegetariańską może wystąpić anemia? Czy jest to kwestia miesiąca, dwóch czy może roku? Kiedy powinnam zrobić kontrolną morfologię żeby upewnić się że dostarczam sobie odpowiednią ilość żelaza?

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Przy przejściu na wegetarianizm nie musi koniecznie pojawić się anemia, trzeba jednak zwrócić dużą uwagę na odpowiednio zbilansowany jadłospis, zwłaszcza na prawidłową ilość białka, żelaza, witaminy B12.

Badania powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku (niektórzy na początku przygody z dietą wegetariańską robią je raz na pół roku), warto zrobić: morfologię, żelazo, ferrytynę, wit. B12, badanie moczu. Można także wykonać badanie określające poziom witaminy D, foliany, wapń, magnez i od czasu do czasu profil lipidowy i TSH.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka

Witam serdecznie,
jeżeli przejdzie Pani na dietę wegetariańską rozsądnie i najlepiej pod okiem dietetyka to anemia nie powinna się pojawić. Warto jednak co około pół roku wykonywać badania kontrolne.
To że ktoś decyduje się nie jeść mięsa nie znaczy że nie może uzupełnić jego składników z innych produktów ale potrzebna jestku temu wiedza i zaplanowanie zbilansowanego jadłospisu
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk