W jakim dniu cyklu najlepiej odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Chciałabym odstawić tabletki antykoncepcyjne. Kiedy najlepiej to zrobić? Od jutra zaczyna mi się przerwa w ich braniu (połączyłam 2 opakowania). Czy mogę po zakończeniu przerwy już nie kontynuować ich zażywania? I teraz pytanie o ewentualne stosunki seksualne. Czy jeśli nie będę się kochać przez okres przerwy to mam pewność że po odstawieniu tabletek nie zajdę w ciążę? Potem będę się zabezpieczać w inny sposób. Ale chciałabym wiedzieć w jaki sposób mogę je bezpiecznie odstawić. Pozdrawiam Irmina

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Tabletki można odstawić w każdym momencie, jednak należy wstrzymać się od stosunków przed takim działanie na około 5-6 dni. Jeżeli w czasie przerwy nie będzie Pani miała żadnego stosunku po jej upływie nie ma powodów do obaw o ciążę. Proszę jednak pamiętać o zabezpieczenie przy kolejnych stosunkach.