W jakim stanie znajduje się wątroba?

Dzień dobry :) Pacjent: mężczyzna, 34L. Wzrost: 185 cm, waga ~82 kg. Proszę o pomoc w kwestii interpretacji wyników próby wątrobowej. Pacjent od lat zażywa lek o nazwie Tegretol CR-400, 2 tabletki - jedna rano, druga wieczorem. Wyniki morfologii idealne, wszystkie wskaźniki w normie, cukier w normie. Wątroba: AST: 21,8 przy normie 10-45 U/L ALT: 14,5 przy normie 10-40 U/L GGTP: 109 przy normie do 10-60 U/L ALP: 93,3 przy normie 40-129 U/L Bilurbina całkowita w surowicy: 0,60 przy normie do 1,00 mg/dl Albumina w surowicy: 5,14 przy normie 4-4,95 g/dl Co oczywiste, zwłaszcza interesuje mnie podwyższony wskaźnik GGTP. Podejrzewam, że może wynikać ze stosowania u pacjenta w/w lekarstwa. W jaki sposób można dążyć do obniżenia wskaźnika GGTP? Czy jakieś lekarstwo na wątrobę z tych, które są reklamowane w telewizji może ustabilizować a następnie obniżyć wskaźnik? Na podstawie w/w danych, w jakim stanie znajduje się wątroba? Większość wskaźników mieści się w normie, jednak szczególnie podwyższony GGTP wzbudza niepokój. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje wykonać usg i koniecznie udac się do lekarza hepatologa