W jakim wieku może pojawić się guz w piersi?

Mam na imię Ania, mam 18 lat. Rok temu urodziłam dziecko. Od jakichś 2 tyg. boli mnie jedna pierś, jest lekko nabrzmiała i mam wrażenie, że wyczuwam mały guzek czy coś w tym stylu, a może jestem tylko przewrażliwiona, bo chyba jestem na to za młoda? Czy w tak młodym wieku może pojawić się guz w piersi, czy to coś innego?

Proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli nie karmi Pani już piersią, to zmiana może być jakiegoś rodzaju guzem łagodnym, tj. włókniak, włókniakogruczolak czy torbiel, które czasem wymagają operacyjnego usunięcia. Jeśli zaś wciąż utrzymuje się laktacja, to możliwe, że doszło do zapalenia spowodowanego zastojem pokarmu.
Rak piersi również zdarza się u kobiet w Pani wieku, ale rzeczywiście bardzo rzadko. Tak czy siak, powinna Pani umówić się na wizytę do ginekologa, gdyż nie obejdzie się bez badania, prawdopodobnie także USG.
Pozdrawiam serdecznie!