W jakim wieku najwcześniej można zdiagnozować ADHD?

W jakim wieku można najwcześniej zdiagnozować ADHD? Jakie objawy o tym świadczą?

Witam,
zwykle jest wiek szkolny, około 6-7 lat, zwykle w tym okresie, pojawia się potrzeba wysiedzenia w ławce szkolnej przez 45 minut i jest to rzeczywiście czas w którym najczęściej pojawiają się diagnozy ADHD, w kryteriach diagnostycznych także istnieje potrzeba danych z różnych środowisk, co jest dodatkowym powodem pojawiania się tych diagnoz własnie około 6-7 roku życia, kiedy dziecko pójdzie do szkoły. Jednak rzeczywiście, schorzenie ma także podłoże biologiczne, kwestia pewnych nadmiarowo reprezentowanych charakterystyk temperamentalnych i warto starać się o jak najwcześniejszą diagnozę, właściwie nie określa się dolnego wieku. Jeśli chodzi o objawy to są trzy główne kategorie: brak uwagi, nadmierna aktywność, impulsywność, oczywiście ich objawy są zmienne w zależności od wieku. Jednak jeśli uważa Pani, że pani dziecko może cierpieć na ADHD, bądź być nim zagrożone warto skonsultować się z dobrym psychologiem dziecięcym, który będzie w stanie określić nasilenie pewnych cech oraz odnieść je do normy dla wieku, oraz co najważniejsze określić właściwy sposób oddziaływania, bo interwencja im wcześniejsza tym lepsza. Pozdrawiam.

Witam. Pani pytanie budzi mój niepokój. Jestem zwolennikiem poglądu, że im młodsze dziecko tym łatwiej o pomyłkę. Dlatego uznaję, że diagnoza powinna być stawiana tak późno jak to tylko możliwe (aby z kolei nie doszło do zaniedbania leczenia). Jednocześnie mam świadomość, że poglądy specjalistów na ten temat bywają bardzo różne. Ja reprezentuję tylko jeden z tych poglądów. Kryteria diagnostyczne bez problemu znajdzie Pani w internecie. Pozdrawiam

Najczęściej diagnoza jest stawiana w wieku szkolnym, jednak muszą zaistnieć określone objawy już we wczesnym dzieciństwie, by taka diagnoza mogła zostać postawiona (takie jak: nieustanny ruch, trudność "usiedzenia w miejscu", zaburzenia rytmów spania, jedzenia, opóźniony lub przyspieszony rozwój mowy, trudności w nabywaniu doświadczenia-dziecko nie uczy się na błędach itp).