W których dniach cyklu można wykonać badania poziomu progesteronu i prolaktyny?

Witam. Mam pytanie, kiedy pobrać krew do badania hormonu Progesteron, jeśli cykl trwa 26 dni. Czy zrobić to w 19, czy w 22 dniu cyklu. Tak mi wypada na te dni, bo łapie mnie weekend :( . A czy na proplaktynę też mogę w tych dniach pobrać krew do analizy? Czy lepiej wykonać te badania w innych dniach? Czy ma to jakieś znaczenie? Czy wykonanie badania w zupełnie innym terminie w znaczny sposób wpłynie na wynik? Interesuje mnie również jakie powinno być prawidłowe stężenie hormonów - progesteronu i prolaktyny? A kiedy mowa o zbyt wysokim lub zbyt małym stężeniu? Z góry dziękuję za fachową poradę. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
To, w którym dniu cyklu należy pobrać progesteron, zależy od celu w jakim się to badanie wykonuje. Ogólne wskazania do pobrania tego hormonu to występowanie krwawień miesiączkowych rzadziej, niż 31 dni lub częściej niż 24 dni, diagnostyka niepłodności, brak miesiączek, zbyt obfite krwawienia miesiączkowe oraz opóźnione lub przedwczesne dojrzewanie.
Prawidłowe stężenie progesteronu wahają się w czasie cyklu owulacyjnego. W fazie folikularnej trwającej od pierwszego do czternastego dnia, czyli do owulacji, wynosi od 2,5 do 3,8 nm/l. W fazie lutealnej trwającej od owulacji do pierwszego dnia kolejnego cyklu, wartość ta waha się w zakresie 15,9 do 63,6 nm/l. Tak więc największe stężenie progesteronu wypada siedem dni po owulacji, czyli w 21-23 dniu cyklu. Wtedy więc najlepiej dokonać badania, mimo minimalnie krótszego cyklu.
Prolaktynę można pobierać w każdym dniu cyklu. Jej stężenie prawidłowe wynosi 5-20 ng/ml. Podwyższenie stężenia powoduje zaburzenia cyklu miesiączkowego. Na badanie proszę udać się rano, najlepiej na czczo.
Pozdrawiam.