W którym dniu cyklu należy wykonać rutynowe USG macicy?

WItam. Mam pytanie: W którym dniu cyklu należy wykonać rutynowe USG macicy? Dostałam skierowanie, gdyż staramy się o dziecko, więc przechodzę wszystkie badania. Lekarz nic mi nie powiedział, w Internecie nic nie mogę znaleźć, a na recepcji w centrum medycznym pani powiedziała mi o 5-10 dniu cyklu. Tylko nie wiem, na ile recepcjonistka w "molochu" jest kompetentna w tym temacie. Bardzo dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Ginekologiczne badanie ultrasonograficzne z oceną błony śluzowej macicy należy wykonywać w pierwszej fazie cyklu, czyli tak jak została Pani poiformowana przez recepcjonistkę w przychodni - w 5-10 dniu cyklu miesięcznego. Istnieje oczywiście możliwość oceny endometrium (błona śluzowa macicy) w innej fazie cyklu - stosowane to jest czasem w diagnostyce niepłodności - ocenia się wtedy grubość błony śluzowej w tzw. cyklu endometrialnym, który pośrednio ukazuje zmiany hormonalne. O fazie cyklu w jakiej powinno się zgłosić do badania, powinien poinformować Panią lekarz kierujący. Polecam lekturę artykułów w serwisie abcciaza.pl. Znajdzie tam Pani informacje na temat zajścia w ciążę, objawów ciąży itp.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.