W którym tygodniu ciąży najwcześniej widać pęcherzyk płodowy na USG?

Witam! Ok. 10 września miałam ostatni dzień okresu. Data może się różnić +/- dwa dni. Niestety mam ostatnio trochę stresów i niektóre szczegóły mi umykają. Stresy wpływają również na lekką nieregularność miesiączkowania. W ubiegłym tygodniu (10-16 października), miałam objawy podobne do takich, jak mam przy okresie - bolący brzuch, jajniki i piersi. Zauważyłam też minimalne powiększenie piersi. Przez cały tydzień myślałam, że zbliża się lekko opóźniony okres (powinien być przed 10 października), ale w końcu go nie dostałam. W poniedziałek rano, 17 października, zrobiłam test ciążowy - wynik pozytywny. Tego samego dnia poszłam do ginekologa - zrobił mi USG i zbadał poziom pH. Powiedział, że nie ma śladu ciąży, zbyt kwaśne pH wyklucza zajście w ciążę, a testy czasami mogą być błędne. Dodał, że jeżeli jednak jestem w ciąży, to jest to maksymalnie drugi tydzień od zapłodnienia, skoro nie widać nic na USG. Na wszelki wypadek zalecił zrobienie HCG z krwi. Badanie zrobiłam we wtorek.

Wynik z 18 października: 11 546,00 mUl/ml i odczyt zgodnie ze wskaźnikami - 6 tydzień ciąży. Czy powyższe wyniki mogą wskazywać na to, że coś jest nie tak z ciążą albo że nie jest to ciąża tylko np. jakieś zaburzenia hormonalne, choroba? Po jakim czasie od zapłodnienia USG pokaże mi, że jestem w ciąży? I wreszcie, w którym tygodniu ciąży jestem (jeżeli jestem)? Pytam nie o tydzień od ostatniej miesiączki, ale o to, w którym tygodniu ciąży od momentu zapłodnienia mogę być - kiedy prawdopodobnie mogło dojść do zapłodnienia? Serdecznie dziękuję za odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że błędnie Pani zrozumiała ginekologa. Niskie pH wydzieliny pochwowej nie uniemożliwia zajścia w ciążę. Wynik badania krwi jednoznacznie wskazuje, że jest Pani w ciąży. Nie ma możliwości, by był to wynik fałszywie dodatni, chyba że przyjmuje Pani preparaty hormonalne zawierające ludzką gonadotropinę kosmówkową bądź choruje na nowotwór jajnika wydzielający ten hormon (występuje bardzo rzadko). Jednocześnie na podstawie wyniku badania poziomu betaHCG we krwi nie ocenimy dokładnie czasu trwania ciąży, gdyż zakresy norm dla poszczególnych tygodni są bardzo szerokie i pokrywają się.

Pęcherzyk ciążowy czasem widoczny jest w USG już 4 tygodnie od pierwszego dnia ostatniej miesiączki - pod warunkiem jednak, że cykle były nie dłuższe niż 28 dni i dysponujemy dobrym aparatem. Jest to wtedy mniej więcej 2 tygodnie od owulacji. Przy stężeniu betaHCG, które u Pani stwierdzono, ciąża powinna już być możliwa do uwidocznienia w USG. Natomiast jeśli miała Pani nieregularne miesiączki, to żeby móc określić z dokładnością do kilku dni moment zapłodnienia, musi Pani poczekać do 10-11 tygodnia od ostatniej miesiączki. Pomiar zarodka wykonany na tym etapie ciąży pozwala najdokładniej oszacować czas jej trwania.

Skoro lekarz nie był w stanie uwidocznić ciąży w badaniu USG, powinna Pani udać się na badanie kontrolne za ok. tydzień. Warto też, by wcześniej ponownie zbadała Pani poziom betaHCG we krwi. W tej sytuacji należy bowiem wykluczyć ciążę ektopową (pozamaciczną). Często trudno jest ją uwidocznić w USG - wtedy posiłkujemy się dynamiką wzrostu stężenia betaHCG we krwi przy stwierdzonym braku ciąży w jamie macicy.

Pozdrawiam serdecznie!