Jakie są szanse na zniknięcie torbieli jajnika?

W listopadzie odwiedziłam się, że mam czynnościową torbiel na prawym jajniku o średnicy 5,6 cm. Przez 3 miesiące brałam tabletki antykoncepcyjne i torbiel zmniejszyła się do 3,5 cm.Teraz od 3 miesięcy biorę tabletki Visanna.Niedługo mam jechać na kontrolę i boję się czy nadal mam tę torbiel. Biorąc te tabletki od 2 miesięcy nie mam miesiączki. Chciałabym się dowiedzieć, jakie mam szanse na to, by ta torbiel znikła. Dodam również, że bardzo chciałabym mieć dziecko i nie wiem czy po tych tabletkach nie będę miała z tym problemu? A jeśli ta torbiel pomniejszyłaby się do 2 cm to czy nadal musiałabym się leczyć czy mogłabym się już starać o dziecko?

Lek. Marta Hat

Witam! Torbiele na jajnikach najczęściej powstają w wyniku zaburzeń hormonalnych, choć jest także wiele innych przyczyn. W przypadku nierównowagi hormonalnej pęcherzyk Graafa nie ulega pęknięciu i zaczyna się w nim gromadzić się płyn. Tworzy się torbiel, która najczęściej może ulec samoistnemu wchłonięciu. Drugą podobną sytuacją jest torbiel, która tworzy się na bazie ciałka żółtego, które nie zanikło - taka torbiel także powinna zaniknąć samoistnie po kilku cyklach miesiączkowych. Czas po którym może dojść do wchłonięcia torbieli jest różny i nie da się go oszacować. Z informacji, które Pani podała nie można wnioskować, czy będzie miała Pani problemy z zajściem w ciążę. Zajście w ciążę jest zalecane po około 2-3 cyklach od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, kiedy cykl się ustabilizuje. Nie jest to ścisły wymóg i nie ma informacji o niekorzystnym przebiegu ciąż tuż po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Preparat, który Pani obecnie zażywa nie jest środkiem antykoncepcyjnym, choć hamuje owulację. Należy omówić kwestię ciąży przy najbliższej kontroli, ponieważ jeżeli w badaniu nie będzie niepokojących sygnałów będzie Pani mogła starać się o dziecko. Pozdrawiam serdecznie!