W piersi wyczułam maleńki guzek. Czy to rak?

Mam 15 lat. Niedawno zaczęły mnie pobolewać piersi. Zmartwiłam się. Kiedy ostatnio sprawdzałam swoje piersi wyczułam jakby maleńki guzek. Znajduje się on w prawej piersi na dole z lewej strony, ma ok. 10 mm, a gdy go dotknę jakby boli :((. Bardzo się martwię, tym bardziej, że siostra mojej babci zmarła na raka piersi:((. Czy to może być rak?

Bardzo proszę o odpowiedź :((.

Witam serdecznie,
Guzek może być wynikiem dojrzewania, aczkolwiek trudno to stwierdzić przez internet. Istotne jest to, czy już miesiączkujesz, na jakim etapie dojrzewania jesteś. Na pewno nie jest to rak. u młodych dziewczyn czasami pojawiają się łagodne guzki w piersiach, tzw. gruczolakowłókniaki (artykuł na ten temat na naszych stronach).
Myślę, że warto aby zbadał cię lekarz, może być na początek rodzinny lub pediatra. W razie konieczności lekarz może skierować Cię do ginekologa dziecięcego.
Pozdrawiam serdecznie