W przerwie pomiędzy tabletkami zażywałam antybiotyk - co ze skutecznością antykoncepcji?

Witam, zażywam tabletki. Drugiego dnia przerwy zachorowałam i dostałam do stosowania antybiotyk D*****. Z tego co się orientowałam powinnam się zabezpieczać podczas brania antybiotyku i 7 dni po (zgadza się?). Chciałam się jeszcze dowiedzieć jak jest z braniem antybiotyku podczas 7 dni przerwy. Słyszałam bowiem, że przy braniu antybiotyku nie powinno się robić przerwy pomiędzy opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych. Ja dowiedziałam się o antybiotyku drugiego dnia przerwy - nie mogłam więc jej pominąć. Jak w takim razie wygląda sprawa skuteczności moich tabletek antykoncepcyjnych? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Większość antybiotyków zmniejsza skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej i w związku z tym przez cały okres przyjmowania antybiotyku oraz 7 dni po jego zakończeniu powinno się stosować dodatkowe środki zabezpieczające (prezerwatywę). Informację o tym czy w przypadku przyjmowanego przez Panią antybiotyku istnieje współdziałanie z pigułkami antykoncepcyjnymi znajdzie Pani w ulotce dołączonej do antybiotyku oraz do pigułek antykoncepcyjnych.
Jeśli w trakcie stosowania przez Panią antybiotyku doszło do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia, to istnieje ryzyko ciąży. W tym przypadku pod koniec 7-dniowej przerwy między opakowaniami powinna Pani wykonać test ciążowy. W przypadku, gdy jest dodatni należy  natychmiast odstawić antykoncepcję i udać się do ginekologa.
Proponujemy do zapoznania się z pytaniami do eksperta o tej i podobnej tematyce w naszym serwisie, np.
/pytania/antybiotyki-a-tabletki

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl