Wada wrodzona ręki a możliwość otrzymania renty

Witam, mam wadę lewej reki od urodzenia, jest mniejsza niz prawa o polowe. Czy nalezy mi sie renta?

Szanowny Panie, o przyznaniu renty decyduje komisja ZUS po przeprowadzeniu badania.
J e d y n i e różnica w rozmiarze ręki nie stanowi podstawy do przyznania renty. Znaczenie ma wiele czynników. Wśród nich wymienić należy: funkcjonalnośc ręki (budowa, zakres ruchomości, ruchomośc stawów, wydolność mięśni itp) Pana zawód, czy jest Pan prawo czy leworęczny, obecność patologicznych objawów klinicznych np. bólu itp. Na problem należy spojrzeć całościowo, a decydujące znaczenie będzie miał fakt czy i w jakim zakresie wspomniana przez pana różnica w rozmiarze rąk miała wpływ na Pana wcześniejszy i obecny dobrostan. Jeżeli do tej pory nie miał Pan orzeczonego świdczenia z tego powodu to w przypadku wystepowania o świdczenie będzie musiał Pan spełniać wymogi formalne, do których należy między innymi odpowiedni staż pracy. Odpowiednie przepisy są dostępne w oddziałach ZUS lub za pośrednictwem PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych). Pozdrawiam

Dr n. med. Maciej Kasparek

Jeżeli ta wada nie jest przeszkodą w wykonywaniu odpowiedniej pracy, to renta się nie należy