Wada zastawki aortalnej, zwężenie z niedomykalnością u 18-latki

Witam,przy urodzeniu wykryto u mnie wadę zastawki aortalnej-zwężenie z niedomykalnością.Mam 18 lat i nie przechodziłam jeszcze żadnych zabiegów operacyjnych.Ostatnio dokucza mi wyjątkowe zmęczenie,senność,duszności i trwające kilka sekund kłucia w okolicy serca.Wczoraj przez wyjątkowo złe samopoczucie zmierzyłam ciśnienie:91/52 (wczesnym wieczorem),a dzisiaj wynosi ono 94/56 (rankiem)przy pulsie do 89.Czy tak niskie ciśnienie rozkurczowe może świadczyć o pogłębieniu się mojej wady zastawki ?

Lek. Tomasz Budlewski

Nie wiem jakie wartości ciśnienia miała Pani wcześniej... Często u młodych kobiet spotyka się takie wartości ciśnienia, tylko na tej podstawie nie da się określić czy doszło do postępu wady. Proszę koniecznie udać się do kardiologa, któy się Panią zajmuje, konieczne ECHO serca by odp na PAni pytanie.