Wafle ryżowe a dieta odchudzająca

Dzień dobry nazywam się Marta i mam 20 lat. Od dwóch lat zaczelam się bardziej przyglądać temu co jem i doszłam do wniosku ze niektóre produkty musze wyeliminować je ze swojego jadłospisu. Staram się jeść częsciej ale małymi porcjami. Mam jednak zwyczaj z którego trudno mi zrezygnować  jest to chec chrupania czegoś jak oglądam telewizje albo czytam książkę. Kiedyś jadłam jabłka albo orzechy natomiast teraz chętnie jem wafle ryzowe.Ostatnio koleżanka powiedziała mi że jak chce dbac o linie i schudną to nie powinnam ich tyle jeść.  Proszę mi  wiec powiedzieć czy wafle ryżowe są zdrowe? Czy jeśli chce się schudnąć, powinno się je wyeliminować z diety?

Dzień dobry. Niestety fafle ryżowe nie są dobrym rozwiązaniem w diecie redukcyjnej ponieważ maja wysoki indeks glikemiczny ( szybko podnosi się poziom cukru po ich spożyciu ). Lepiej zastąpić je pieczywem chrupkim.

W diecie redukcyjnej bardzo ważne są proporcje między węglowodanami, białkami i tłuszczami, żeby odpowiedzieć na Pani pytanie musiałabym wiedzieć co i kiedy Pani je na co dzień, jaką ma aktywność fizyczną, aktualną masę ciała... Po prostu ustalić indywidualny plan żywieniowy. Wiadomo, że nie należy z niczym przesadzać. Dbać o rozmaitą dietę i nie traktować wafli jako zamiennika pełnowartościowego posiłku.

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam,
Nie zgodze sie z poprzedniczka, aby wafle zastapic pieczywem.chrupkim, ktore jest produktem, niezalecanym wg mnie dla nikogo. Najlepszym rozwiazaniem jest wysokiej jakosci pieczywo, najlepiej razowe, pelnoziarniste, bez.dodatku cukru, karmelu itp.
Wafle ryzowe sa bezglutenowe, niskokaloryczne, pod warunkiem, ze sa bez dodatkow typu serowe, paprykowe. Nie powinny byc zamiennikiem pieczywa, a dodatkiem, alternatywa, urozmaiceniem. Dobry wybor jako przekaska, alternatywa przy braku dostepu po dobrego pieczywa itp.

Witam!

Wafle ryżowe są produktem o wysokim stopniu przetworzenia. Zachęcam do spożywania tradycyjnego pieczywa w rozsądnych ilościach. Najlepiej wybierać pieczywo razowe.

Po wskazówki i przepisy dietetyczne zapraszam również na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,
Wszelkiego rodzaju „dmuchane chlebki” nie należą do zdrowych i dietetycznych przekąsek. Owszem od czasu do czasu możemy po nie sięgać, ale nie liczmy na to, że zastępując nimi „prawdziwe pieczywo” zgubimy zbędne kilogramy. Pełnoziarnisty chleb na śniadanie to zdecydowanie lepszy wybór. Jest bogatszy w ważne składniki odżywcze, zawiera mniej sztucznych dodatków. Jako przekąskę do pochrupania może Pani wybierać np. surową marchewkę lub inne warzywa. W ciągu pierwszej połowy dnia (przemiana materii jest szybsza niż pod koniec dnia) można też wybierać orzechy lub nasiona, ale w ograniczonej ilości ponieważ są dość kaloryczne.
Najczęściej sięgamy po wafle z ryżu białego, zaś zdecydowanie lepszym wyborem są wafle z ryżu brązowego, naturalne, bez żadnych dodatków. Im więcej opcji smakowych w waflach, im więcej w nich dodatków, tym gorzej dla składu, a tym samym dla naszego zdrowia. Zanim, więc kupimy wafle należy przeczytać ich etykietę. Ponadto wafle ryżowe mają wysoki indeks glikemiczny (szybko podnoszą stężenie glukozy we krwi i równie szybko je obniżają powodując uczucie głodu), dlatego spożywanie ich w ramach przekąski nie jest zalecane.
Ogólnie rzecz biorąc powinna Pani odzwyczaić się od ciągłego chrupania i zjadać dziennie
5 regularnych posiłków. Podjadanie nie jest wskazane przy odchudzaniu. Jeżeli czuje Pani głód lub nawet chęć podjadania to może oznaczać, że Pani codzienna dieta nie jest właściwie zbilansowana. Proszę prześledzić swój jadłospis najlepiej pod okiem doświadczonego dietetyka.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk