Waga 18-dniowej córki

Witam Nasza córeczka urodzila sie z masą ur 3220g. Po dwoch dobach masa spadła do 2960g, potem zaczęła przybierać. Dzisiaj ma 18dni i waży 3600g. Zona karmi wyłącznie piersią. Podczas wizyty u pediatry dowiedzieliśmy się że waga nie jest za wielka i żeby dostawiać córkę jak najczęściej do piersi(7-8x/24h). Czy taka waga jest prawidłowa? Czy mamy powody do niepokoju ze córka za mało przybiera? Czy zalecane jest uzupełnienie karmienia o butelkę? Z góry dziękujemy za odpowiedź. Pozdrawiamy

Lek. Marta Gryszkiewicz

Nie jest za wielka, ale tendencja jest wzrostowa. Nie należy wpadać w panikę - zwłaszcza jeżeli Państwo są szczupłymi osobami. Zgodnie z zaleceniem pediatry należy przystawiać dziecko do piersi na żądanie, bez limitów. Bez obaw że się przyzwyczai, zapewnienie pożywienia i komfortu emocjonalnego dziecku (poprzez fizyczny kontakt matki z dzieckiem) są w tym momencie najważniejsze. Częste przystawianie dziecka do piersi spowoduje także zwiększenie produkcji mleka - pobudzi laktację. Dokarmienie dziecka sztucznie w tej chwili nie jest konieczne, a może się obrócić przeciwko Państwu - gdyż najedzone sztucznym mlekiem dziecko nie będzie chciało ssać piersi, czyli stymulacja się zmniejszy, a to realnie może zagrozić laktacji, która nie jest jeszcze stabilna. Reasumując póki co przystawiać do piersi, nie dokarmiać, bo dziecko przybiera na wadze. Proszę nie zapominać o codziennej suplementacji witaminy D i K.