Waga 9-letniej córki a odchudzanie

Witam bardzo serdecznie pisze w sprawie mojej corki ktora ma 9 lat ma 146cm i wazy 52 kg 7 miesiecy temu miala 136 cm i wazyla 47 kg prosze mi pomoc nie moge corki odchudzic cwicze z nia daje mniej posilkow staram sie aby jej niee= zaszkodzily nam mniejsze corki i sa w normie nie moge sobie poradzic i nie stac mnie na rozne rzeczy nie wiem co mam robic i do kogo sie udac zadnego wsparcia nie mam za co z gory bardzo dziekuje

Dzień dobry,

Pani córka jest w wieku, w którym za moment zacznie dojrzewać i szybko rosnąć - na pewno jeszcze urośnie i masa ciała się unormuje, więc proszę się nie zamartwiać zbytno jej nadwagą. Jednakże dodatkowe ćwiczenia są świetnym pomysłem (szczególnie bieganie, rower, gry zespołowe, pływanie), ponadto proszę uwzględnić 5 regularnych posiłków o stałych porach, rezygnację ze wszelkiego rodzaju słodkości, słonych przekąsek, gazowanych i dosładzanych napojów (np. wody smakowe mają dużą zawartość cukru), soków owocowych, dżemów, gotowych płatków śniadanowych (polecane są owsianki, jaglanki, kaszka manna), żółtych serów, śmietany.

Dodatkowo proszę włączyć w jadłospis córki duże porcje warzyw i do 2-3 owoców dziennie.

Gdyby to nie pomogło polecam wizytę w poradni metabolicznej dla dzieci i wykonanie tam podstawowych badań.

Szanowna Pani,
Przede wszystkim ważne jest unormowanie posiłków Pani córki - 4-5/dziennie w odstępach 3-4 godziny, ostatni co najmniej 2 godziny przed snem. Należy unikać słodyczy, fast-food'ów, pieczywa cukierniczego, słodkich napojów - zwłaszcza gazowanych, a także produktów wysoko przetworzonych (m.in. gotowych do spożycia zaraz po podgrzaniu). Warto także zadbać o odpowiednio wysoką aktywność fizyczną Pani córki, o czym Pani wspomina.

Do oceny sposobu żywienia Pani córki i dopasowania jej żywienia pomocny będzie dietetyk.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
http://www.swiatodzywiania.pl