Waga i wzrost - czy są właściwe?

Witam. Jestem szesnastolatką i przy wzroście 154 ważę 40 kg. Jestem mała, ponieważ mam małych rodziców i jest to odziedziczone. Jednak nie to mnie martwi. Niby przy wzroście moja waga jest prawidłowa, jednak ciągle mam wrażenie, że ważę za dużo i wyglądam za grubo. Szczególnie martwią mnie fałdki na brzuchu. tzn. mam je kiedy się zgarbię, ale kiedy się wyprostuję to ich nie ma. Kiedy leżę widać mi kości udowe i sama nie wiem już czy jestem gruba czy nie. Nie zawsze ćwiczę na wf, ponieważ często choruję zimą. Drugie pytanie: czy możliwe jest, abym jeszcze trochę urosła? Moja mama i siostra są wyższe o parę centymetrów, a ja mam wrażenie, że od roku stoję w miejscu...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Twoja masa ciała w odniesieniu do wzrostu jest delikatnie zaniżona. Nie powinnaś się odchudzać. Wręcz przeciwnie, warto przytyć kilka kilogramów. Twój jadłospis powinien obfitować w nabiał oraz warzywa i owoce. Co do tego czy urośniesz to na pewno jest taka szansa, gdyż proces dojrzewania nie dobiegł jeszcze do końca. Przyrost długości ciała może odbywać się skokowo. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości natury zdrowotnej zawsze możesz je omówić ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.