Waga i wzrost oraz żywienie dziecka 13-miesięcznego

Dzien dobry. Czy waga dziecka 13 miesiecy wzrost 79 cm 9 kg jest jeszcze prawidlowa? Czy pierwsze sniadanie o 8 rano skladajace sie ze 180 ml kokao i 0,5 banana jest wystarczajace? Drugie sniadanie o 10, chleb z wedlina, serem..........

Witam,
waga dziecka w tym wieku i wzroście powinna być wyższa ok 12 kg. Dzieci w tym wieku jednak dużo się ruszają i najprawdopodobniej nieco zaniżona masa ciała jest właśnie tym spowodowana. Propnuję skonsultować z pediatrą dziecka, on napewno rozwieje Pani wątpliwości.
Pozdrawiam
Justyna Antoszczyszyn

Witam,
Małe dzieci powinny otrzymywać 5 posiłków w ciągu dnia, ale dieta przede wszystkim musi być dostosowana indywidualnie do potrzeb dziecka. Niektóre dzieci wolą jeść mniej, a częściej. 13-miesięczne dziecko powinno przyjmować około 800-900 kcal na dobę. Białko powinno stanowić 13-14% zapotrzebowania energetycznego. Natomiast tłuszcze 30-40% całkowitej energii oraz węglowodany 55-60% energii. Źródłem węglowodanów powinny być przede wszystkim tzw. węglowodany złożone, a więc pełnoziarniste pieczywo, makaron, kasze i produkty z mąki z pełnego przemiału. W diecie powinny znaleźć się także mleko i produkty mleczne (jogurt, kefir, sery twarogowe, podpuszczkowe czyli tzw. żółte), które zawierają białko oraz wapń. W ciągu dnia dziecko powinno zjeść: 3 porcje produktów mlecznych, 1-2 porcje mięsa (drób,ryby,jaja), 5 porcji produktów zbożowych, 5 porcji warzyw, 4 porcje owoców, 1-2 łyżeczki oleju (oliwy z oliwek, oleju rzepakowego).Przykładowo jedna porcja mięsa to 1/2 filetu piersi z kurczaka, cienki plasterek pieczonego schabu, 1/2 jajka. Jednak porcja produktu zbożowego to 1/2 bułki, 1 kromka chleba czy 1 naleśnik. Śniadanie Pani dziecka, nie powinno wyglądać codziennie tak samo. Na śniadanie owszem dziecko może wypić kakao, ale do tego zaleciłabym kanapeczkę np. z chudą wędliną czy z twarożkiem. Kakao + banan to około 150 kcal. Śniadanie powinno dostarczyć około 200-220 kcal. Na II śniadanie, jako posiłek uzupełniający może być banan lub jakiś inny ulubiony owoc. Na obiadek kawałek mięsa, ziemniaczek i surówka z dodatkiem oliwy lub warzywa gotowane na parze.
Pozdrawiam