Waga nastolatki - czy jest prawidłowa?

Hej. Mam 15 lat, 165 cm i ważę 55 kg. Czy to, aby nie za dużo, jak na mój wiek? Stosowałam wiele diet, ale jestem już po prostu tym zmęczona. Wiele osób mi powtarza, że jestem szczupła itd., ale ja im nie wierzę. Mam w domu lusterko i przeglądam się w nim, niestety codziennie. Chciałabym zapytać - czy ja dużo ważę jak na swój wiek?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI obliczony dla podanych przez Ciebie wartości masy ciała i wzrostu wynosi 20,2. Zakładając, że norma znajduje się w przedziale 19-24,5, można stwierdzić, że Twoja masa ciała jak najbardziej jest prawidłowa. Biorąc jednak pod uwagę, że masz 15 lat, powinniśmy również ocenić zarówno Twój wzrost jak i masę ciała poprzez siatki centylowe. Wyniki tej oceny mówią, że zarówno Twoja masa ciała jak i wzrost oscylują około 50 centyla. Oznacza to, że wartości te są idealnie proporcjonalne w stosunku do wieku i idealnie proporcjonalne w stosunku do siebie. Nie powinnaś mieć zatem powodów do niepokoju!