Waga nastolatki: jak schudnąć pięć kilo?

Mam 15 lat, 152 cm wzrostu i obecnie ważę 53 kg. Mając 13 lat, mocno przytyłam przez stres związany z gimnazjum i moja waga wynosiła 61 kilo. W wieku 14 lat zachorowałam na anemię (ciężkie miesiączki). Chyba to najmocniej przyczyniło się do mojego schudnięcia. Kiedyś próbowałam się odchudzać poprzez ograniczenie słodyczy i jedzenie normalnych posiłków, ale nic z tego nie wychodziło, schudłam zaledwie 2 kilogramy. Teraz bez żadnych diet już od czterech miesięcy moja waga utrzymuje się w przedziale 52-53 kg. Jednak wystający brzuszek robi swoje. Dlatego wolałabym schudnąć choćby pięć kilo. Według BMI, które robiłam, wychodzi, że powinnam schudnąć ok. 10 kg. Obecnie nie ćwiczę wiele, poza wf-em mam jeszcze zajęcia tenisa ziemnego, raz w tygodniu po 3 godziny. Jestem alergikiem, do tego wegetarianką. Dlatego proszę o jakąś dobrą dla mnie dietę, która pozwoli mi schudnąć około pięć kilogramów w ciągu miesiąca.
15 LAT ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim Twoja masa ciała wskazuje na lekką nadwagę, dlatego nie powinnaś się aż tak przejmować. Proponuję zastosować dietę opartą o zdrowe nawyki żywieniowe. Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.
Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Proszę pamiętać również o unikaniu tzw. bomb kalorycznych: produktów typu fast food, słonych przekąsek, chipsów, tłustych mięs i serów, słodkich i gazowanych napojów oraz słodyczy. Wybieraj zdrowe, świeże i pełnoziarniste produkty, a także zwiększyć spożycie warzyw i ryb.
Więcej informacji znajdziesz w artykule http: //abcodchudzanie. pl/buduj-dobre-nawyki
Równie ważna jest aktywność fizyczna, która odgrywa decydującą rolę w utrzymaniu szczupłej sylwetki i zdrowia. Powinnaś znaleźć przynajmniej 30  minut 3 razy w tygodniu na aktywność fizyczną. Jeśli  nie masz czasu, spróbuj prostych sposobów – zamiast windą wchodź schodami, wysiadaj 2 przystanki wcześniej, a resztę trasy pokonuj na piechotę, po zakupy chodź pieszo, a w drodze powrotnej używaj transportów miejskich, itp. Zajrzyj również na naszą stronę www. abccwiczenia. pl

Pozdrawiam