Waga w miejscu a zdrowy tryb życia

Dzień dobry, od 3 tygodni przeszłam na zdrowy tryb życia tzn. jem 4-5 posiłków dziennie, zero słodyczy, produktów przetworzonych, min. 1,5l wody dziennie, jem głównie warzywa i owoce oraz chudy nabiał. Dodatkowo ćwiczę 4-6 razy w tygodniu, głównie jazda na rowerze i fitness, czasem bieganie. Mimo regularności i jak mi się wydaje, doboru odpowiednich produktów moja waga stoi w miejscu. Jakie mogą być tego przyczyny?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Dieta osoby chorej na cukrzycę

Jak powinna odżywiać się osoba chora na cukrzycę? Czy jej dieta musi być rygorystyczna? Na temat diety cukrzyka wypowiada się ekspert - prof. Krzysztof Strojek, diabetolog.

Witam serdecznie,

Trudno jest ocenić po tak krótkim opisie czy popełnia Pani jakieś błędy żywieniowe i to jest przyczyną barku spadku wagi. Należałoby prześledzić Pani dietę. Jeżeli zaś z dietą jest wszystko w porządku to warto zrobić badania - głównie sprawdzić tarczycę(niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, PCOS), hormony, cukier(insulinooporność), podstawową morfologię.
Widzę że jest Pani z Warszawy (tu przyjmuje pacjentów), więc najchętniej zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną, na której wykonamy pomiary składu ciała i sprawdzę jak rozkłada się tkanka tłuszczowa w Pani ciele. Przeprowadzę również wywiad żywieniowy i zdrowotny oraz na tej podstawie dobiorę indywidualny jadłospis. Ważne aby dieta była dostosowana do Pani zapotrzebowania energetycznego.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

0

Droga Pani!

Zmiana trybu życia, szczególnie nagła, może być również szokiem dla organizmu - potrzebuje czasu, aby się przystosować. Istnieje również możliwość, iż mimo szczerych chęci przyjmuje Pani zbyt małą ilość kcal każdego dnia, co nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w związku z czym zamiast spalać nadmierną tkankę tłuszczową, kumuluje ją na "czarną godzinę". Może się również zdarzyć, że sama masa ciała się nie zmienia, a skład Pani ciała ulega zmianie. Proponuje nie opierać się jedynie na wskaźnikach wagi. Może Pani skorzystać z analizy składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej w gabinecie dietetycznym (polecam analizatory 8-elektrodowe!), wtedy dokładnie będzie Pani mogła kontrolować zmiany w swoim składzie ciała. Dobrą metodą kontroli jest również pomiar obwodów ciała, które mogą się zmniejszać w ramach zastępowania tkanki tłuszczowej mięśniową. Jeżeli żadne z powyższych działań nie pokaże poprawy, to proponuję udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania krwi, razem z hormonami tarczycy i poziomem glukozy.

Gdyby miała Pani jeszcze pytania, to zapraszam do kontaktu mailowego.

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

0

Szanowna Pani,
Do odpowiedniej oceny Pani nowej diety trzeba by dokładnie zanalizować Pani jadłospis i sprawdzić czy jest dobrze skomponowany. Być może, paradoksalnie, jest w nim za mało kalorii.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty