Waga w miejscu a zdrowy tryb życia

Dzień dobry, od 3 tygodni przeszłam na zdrowy tryb życia tzn. jem 4-5 posiłków dziennie, zero słodyczy, produktów przetworzonych, min. 1,5l wody dziennie, jem głównie warzywa i owoce oraz chudy nabiał. Dodatkowo ćwiczę 4-6 razy w tygodniu, głównie jazda na rowerze i fitness, czasem bieganie. Mimo regularności i jak mi się wydaje, doboru odpowiednich produktów moja waga stoi w miejscu. Jakie mogą być tego przyczyny?

Witam serdecznie,

Trudno jest ocenić po tak krótkim opisie czy popełnia Pani jakieś błędy żywieniowe i to jest przyczyną barku spadku wagi. Należałoby prześledzić Pani dietę. Jeżeli zaś z dietą jest wszystko w porządku to warto zrobić badania - głównie sprawdzić tarczycę(niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, PCOS), hormony, cukier(insulinooporność), podstawową morfologię.
Widzę że jest Pani z Warszawy (tu przyjmuje pacjentów), więc najchętniej zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną, na której wykonamy pomiary składu ciała i sprawdzę jak rozkłada się tkanka tłuszczowa w Pani ciele. Przeprowadzę również wywiad żywieniowy i zdrowotny oraz na tej podstawie dobiorę indywidualny jadłospis. Ważne aby dieta była dostosowana do Pani zapotrzebowania energetycznego.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Droga Pani!

Zmiana trybu życia, szczególnie nagła, może być również szokiem dla organizmu - potrzebuje czasu, aby się przystosować. Istnieje również możliwość, iż mimo szczerych chęci przyjmuje Pani zbyt małą ilość kcal każdego dnia, co nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w związku z czym zamiast spalać nadmierną tkankę tłuszczową, kumuluje ją na "czarną godzinę". Może się również zdarzyć, że sama masa ciała się nie zmienia, a skład Pani ciała ulega zmianie. Proponuje nie opierać się jedynie na wskaźnikach wagi. Może Pani skorzystać z analizy składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej w gabinecie dietetycznym (polecam analizatory 8-elektrodowe!), wtedy dokładnie będzie Pani mogła kontrolować zmiany w swoim składzie ciała. Dobrą metodą kontroli jest również pomiar obwodów ciała, które mogą się zmniejszać w ramach zastępowania tkanki tłuszczowej mięśniową. Jeżeli żadne z powyższych działań nie pokaże poprawy, to proponuję udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania krwi, razem z hormonami tarczycy i poziomem glukozy.

Gdyby miała Pani jeszcze pytania, to zapraszam do kontaktu mailowego.

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Szanowna Pani,
Do odpowiedniej oceny Pani nowej diety trzeba by dokładnie zanalizować Pani jadłospis i sprawdzić czy jest dobrze skomponowany. Być może, paradoksalnie, jest w nim za mało kalorii.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl