Wahania nastroju a dojrzewanie

Odkąd dostałam miesiączkę moje hormony szaleją. W szkole nie umiem się opanować. Czasem płaczę bez powodu, a gdy wracam do domu chcę się podciąć. Coraz bardziej zamykam się w sobie i nie chcę z nikim rozmawiać, ponieważ boję się, że powiem coś nie tak. Czy jest coś co pomogło by mi abym znów mogła być sobą?
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Znajdujesz się w okresie adolescencji, dojrzewania i wraz ze zmianami fizjologicznymi (pierwsza miesiączka, zmiany w sylwetce ciała itd.) pojawiają się też zmiany psychiczne, emocjonalne, zmiany w obrazie własnej osoby. Dla nastolatków bardzo charakterystyczne jest pobudzenie emocjonalne oraz chwiejność emocji, co Ty określiłaś jako „hormony szaleją”. Nic zatem dziwnego, że w jednym momencie chce Ci się płakać bez powodu, a za chwilę masz ochotę się śmiać. Labilność emocjonalna wiąże się również z kryzysem tożsamości i próbą odpowiedzenia sobie na pytanie: „Kim jestem? Dzieckiem czy już dorosłym?”. Taka sytuacja budzi napięcie, niepewność, stąd np. próby znalezienia sposobu, dzięki któremu można by było złagodzić nieprzyjemny dyskomfort, np. samookaleczanie. Nie jest to jednak dobra strategia radzenia sobie z huśtawką nastrojów. Jak sobie pomóc? Rozmawiaj z przyjaciółmi, którzy najprawdopodobniej mają podobne problemy do Twoich. Dzielcie się swoimi sposobami na smutki i chandry. Rozmawiaj o swoich problemach z rodzicami. Wsparcia możesz również szukać u pedagoga/psychologa szkolnego. Niektórym pomaga rozmowa z obcym człowiekiem, dlatego można skorzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (http://www.116111.pl/). Najprawdopodobniej to, co aktualnie przeżywasz i czego doświadczasz, ma charakter przejściowy i minie. Jeżeli jednak trudno Ci opanować pewne emocje, nie zamykaj się w sobie, tylko pozwól sobie pomóc, nazywając uczucia i rozmawiając z innymi.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry,

Podziel się, proszę z Mamą swoimi obawami, na pewno Mama Cię wysłucha i wspólnie znajdziecie skuteczne rozwiązanie.
Podpowiadam kontrolną konsultację u lekarza pierwszego kontaktu, który podpowie, co robić dalej, kierując Cię na konsultacje i badania diagnostyczne.

Nie czekaj, proszę i zrób ten ważny krok ku zadowalającemu Cię samopoczuciu i poprawie codziennego funkcjonowania w relacjach z ludźmi, czego Ci serdecznie życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com