Wahania nastroju i uczucie lęku

Od ponad tygodnia mam wahania nastrojow.zaszylam sie w domu na kilka dni dzis wyszlam i znow jest zle.czasem sie boje o przyszlosc.rano czulam lek az mnie skrecalo.boli mnie serce kreci sie w glowie mam poczucie omdlenia jestem nieobecna czasem sie "zawieszam" i nie obchodzi mnie co sie dzieje w realistycznym swiecie.w domu jestem smutna i placze a wsrod innych wesola ale po dlugiej chwili znow wraca smutek.to chyba nie jest depresja bo to za silne okreslenie... prosze o pomoc,radę

Wahania nastroju mogą mieć podłoże hormonalne, u kobiet związane z cyklem miesięcznym, z okresem dojrzewania, z nierównowagą hormonalną. Na początku proszę skonsultować się z lekarzem ogólnym. Doradzam także wizytę u ginekologa. Być może potrzebne będą dodatkowe badania.
Jeżeli przyczyny biologiczne zostaną wyeliminowane, jednak objawy będą się utrzymywać i utrudniać funkcjonowanie, proszę umówić się na konsultację do wykwalifikowanego psychoterapeuty.

Witam Panią serdecznie. Objawy, które Pani opisuje są charakterystyczne dla Pani wieku, który jest trudny, bo zachodzi w nim bardzo wiele trudnych procesów np. związanych z separacja od rodziców, kształtowaniem własnej tożsamości, planowaniem przyszłości, czy oceną własnych możliwości. Wszystkie te procesy mogą budzić i z reguły budzą sporo lęku oraz często obniżenie nastroju. Jeżeli stan taki nie trwa zbyt długo i czuje Pani, że sama potrafi się z nim uporać to może wystarczy rozmowa z kimś życzliwym lub z koleżanką, która być może przeżywa coś podobnego. Jednak jeśli objawy się nasilają, zajmują większość Pani czasu czy utrudniają wypełnianie obowiązków, naukę lub pracę radziłabym się zgłosić na konsultację do doświadczonego psychologa - psychoterapeuty, który pomoże Pani uświadomić siobie co takiego Pani przeżywa i bardziej dojrzale poradzić sobie z tymi dylamatami. Pozdrawiam serdecznie. Małgorzata Danielewicz